Jak na infarkt

Jak na infarkt? Kašlání vám může zachránit život

V České republice ročně pacientů s akutními infarkty ubývá, i tak si však denně někdo infarktem projde. Jsou případy, které končí šťastně, ale i ty, které končí tragicky. Jak infarkt poznat a včas na něj reagovat vám prozradíme v dnešním článku.

Jak infarkt poznat?

Člověk, který právě dostal infarkt, se většinou chytí za srdce a bez dechu klesne k zemi. U akutního infarktu se jedná o náhlou – svíravou až pálivou – bolest na srdci, která se může rozplývat po oblasti celé hrudní kosti.

Co dělat, když dostanete infarkt?

Pokud vám srdce začne nepravidelně bít a pocítíte bolest popsanou výše, pouhých deset vteřin vám postačí k tomu, abyste předešli nejhoršímu. To je totiž doba, která vám zbývá, než ztratíte vědomí. Začněte okamžitě energeticky a kontinuálně kašlat, tak silně, že vám bude z hrdla vycházet zbytek tekutin. Zároveň zhluboka dýchejte. Silné kašlání zvýší tlak na srdce, což udrží krev v oběhu a dýcháním předejdete omdlení z nedostatku okysličení.

Jaké jsou rizikové faktory?

  • kouření
  • obezita
  • neléčený vysoký krevní tlak
  • špatné stravování
  • špatně léčená cukrovka
  • rodinná anamnéza

Proč infarktů ubývá?

Zdravý životní styl je určitě tělu i zdraví prospěšný, ale pokroky v medicíně zde hrají mnohem větší roli. Lékaři díky pokroku mohou mnohem lépe léčit pacienty s vysokým cholesterolem a hypertenzí. Rovněž se zaměřují na přímou angioplastiku postižené koronární tepny.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..