Jak skloubit rodinu a práci?

Jak skloubit rodinu a práci?

Podnikání není jednoduché a je mu potřeba mnoho věcí obětovat, a to především na začátku. Pokud rozjíždíte vlastní byznys, je mnohdy těžké zorganizovat si čas tak, abyste se mohli naplno věnovat i jiným věcem než je práce. Přes to myslete na to, že rodinu a čas strávený s blízkými vám jen tak něco nenahradí. Poradíme vám tedy, jak se dá skloubit rodina a práce dohromady.

Mezi prací a rodinou to není buď, a nebo. Naopak úspěchy v práci se velmi odvíjí od vašeho soukromého života. Naučte se tyto dvě sféry dobře skloubit.

Berte rodinu jako projekt

Zní to možná příliš cynicky, ale když se popravdě zamyslíte, co všechno si píšete do diáře a kalendáře, asi jen těžko zde najdete kolonku „rodina“. V náročném pracovním životě je ale potřeba si opravdu vyhradit prostor pro odpočinek, zábavu a své nejbližší. Proto si každý den udělejte volno, které budete mít vyhrazené pouze pro čas s rodinou. Nepočítejte do něho dobu, kdy jste doma, ale věnujete se své zábavě nebo vzdělávání, ale opravdu jen čas, ve kterém si vzájemně povídáte, hrajete hry, jdete někam ven či jinak trávíte společný čas.

Přečtěte si také: Toužíte rozjet vlastní byznys? Franšíza je skvělou volbou

Stanovte si hranice

Ačkoliv se u vás práce asi vyskytuje na vysokých příčkách důležitosti, je nutné si stanovit přesné hranice, kam až můžete časově zajít. Je opravdu nutné pracovat 12 hodin vkuse? Nestihnete to udělat jindy? A lze vůbec dohnat čas, který teď seberete rodině? Ideální a maximální doba práce by měla být 8 hodin. V tomto rozmezí totiž posléze dokážete věnovat čas i dalším věcem, jako jsou koníčky, odpočinek a právě vaši blízcí.

Rodina není konkurence práce

Neberte práci jako opačný pól, který vás krade od rodiny. Pokud si to v hlavě sami takto nastavíte, pak je těžké tyto dvě sféry vybalancovat. Práce je stejně jako rodina součást života a měly by být časově minimálně rovnoměrné. Pro rodinu byste si měli ukrojit větší krajíc hodin, ale i práce je pro váš osobní rozvoj a sebevzdělávání důležitá. Obě oblasti a světy by zkrátka pro vás měly být přínosné a kvalitní.

2 Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..