Zázvor

Superpotraviny užívejte jen s mírou

Určitě znáte nebo už jste alespoň slyšeli o pár superpotravinách, které mají zázračné účinky. Pokud se je však rozhodnete konzumovat, neměli byste to s nimi přehánět. Všeho moc škodí a platí to i u zdravých a léčivých věcí. Zjistěte si doporučené denní dávkování a všechno bude fajn.

Všeho jen s mírou

Nejméně se můžete obávat nadbytku vitamínu C. Toho můžete zkonzumovat kolik chcete, pokud to bude ve formě potravin a ne chemických doplňků stravy. U nadměrného užívání chemického vitamínu C by mohlo dojít ke zdravotním komplikacím v podobě ledvinových kamenů. Tím přírodním se ale člověk předávkovat nemůže. Tělo zužitkuje jen tolik, kolik je třeba a zbytek vyloučí.

Co by se mylně mohlo považovat za neškodné, je máta. Ta však při větší a častější konzumaci snižuje citlivost na ostatní bylinky. Proto by se neměla používat dlouhodobě. Měli byste jí střídat s ostatními bylinkami, abyste si nezprotivili ani jednu z nich. U máty navíc někdo může vykazovat alergickou reakci na mentol. Pro tyto jedince pak není vůbec vhodné mátu konzumovat.

Účinným lékem proti nachlazení je pak všemi známý zázvor. Zázvorový čaj je velmi účinným pomocníkem při nemoci, avšak vyléčit vás sám nevyléčí, ani kdybyste ho vypili litry. To by vám vlastně mohlo způsobit jen další problémy jako pálení žáhy, zažívací problémy a ženy by navíc mohly trpět delším menstruačním krvácením. Kvůli vlivu na snižování hladiny cukru v krvi není vhodný pro lidi s cukrovkou. Stejně jako brusinky a borůvky.

Čokoláda. Kdo by ji neznal a nemiloval. A když se ještě k tomu vyznačí i pozitivními účinky na lidský organismus, pak je ještě oblíbenější. Ovšem jen ta kvalitní s vysokým obsahem kakaa. Ta zlepšuje náladu, přispívá k regulaci tělesné hmotnosti a působí antioxidačně. Při nadměrném užívání však způsobuje nepříjemné pálení žáhy a konzumace čokolády může vést až na operační sál. V jícnu totiž může vzniknout refluxní choroba.

V médiích se teď často můžete setkávat se semínky chia, která však nejsou vhodná pro lidi s nízkým tlakem. Ne, že by je nesměli konzumovat vůbec, ale opatrně.

S goji, neboli kustovnicí čínskou je to stejné. Lidé s léky na ředění krve by se jí měli raději vyhnout a platí to i pro těhotné ženy. Má sice celou řadu zdraví prospěšných účinků, ale i ty se mohou změnit na negativa, pokud by se to s konzumací přehánělo.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..