Padělané tisíci koruny

Češi stále platí hlavně bankovkami. Mnoho z nich je padělaných.

Světová jednička mezi společnostmi poskytující komplexní bezpečnostní řešení je společnost G4S. Ta působí ve více než 125 zemích světa a v České republice se divize G4S Secure Solutions (CZ), a.s. zaměřuje na bezpečnostní služby v oblasti ochrany osob a majetku a divize G4S Cash Solutions (CZ), a.s. se soustředí převážně na cashové služby spojené s manipulací hotovosti.

Společnost poskytuje zpracování hotovosti z oblasti maloobchodu, stravovacích či bankovních služeb. Provozovny sídlí v Praze a v Brně. A právě v loňském roce společnost G4S odhalila skoro 400 kusů padělaných českých a eurových bankovek. Jejich hodnota přišla téměř na půl milionu korun.

Češi stále spoléhají na hotovost

Platba kartou nebo online bankovním převodem je bezpečnější a pohodlnější. Bohužel Češi se stále z větší části spoléhají na hotovost. V posledních letech se situace s platbou kartami výrazně vylepšila, ale pořád to není dost. Oproti ostatním zemím Evropské unie pořád zaostáváme. Peněžní transakce v hotovosti dosahuje 77% procent, kdežto v zemích EU, kde bezhotovostní platby patří druhému až třetímu místu mezi transakcemi, je to průměrně jen 60%.

V Česku je platba hotovostí stále číslem jedna a tak je nutné počítat i s riziky. Padělaných českých kusů bankovek a mincí se u nás loni vyskytlo na 2 383 kusů s celkovou hodnotou nad 2,5 milionu korun. Vyplynulo to ze statistik České národní banky. Na území ČR však byly objeveny i padělky cizí měny a s nimi se počet padělaných kusů navýšil na 5 301. Jde o pokles, stále by však firmy a lidé pracující s penězi měli být obezřetní. Společnost G4S Cash Solutions dokonce začala nabízet kurzy na rozpoznávání hotovosti, aby eliminovala riziko šíření padělaných bankovek. Kurzy by měly pracovníky s penězi naučit rozpoznávat platné ochranné prvky a prakticky je vyzkoušet.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..