Kreditky používá 30% Čechů

Češi: Online nákupy ano, online platba ne.

V západní Evropě jsou nákupy a platby online na denním pořádku. Češi se tak také naučili objednávat si věci online, ale platit za ně přes internet už ne. Stále upřednostňují starou metodu dobírky, která na západě nebo v USA téměř vymizela. U nás je však stále k mání a lidé ji mají radši než moderní způsoby platby.

Podíl procent jasně ukazuje na oblibu placením na dobírku nebo při převzetí zboží na prodejnách či zásilkovnách. Nadpoloviční většina, zhruba 65 procent Čechů za online objednané zboží platí postaru. Pro moderní způsob platby, kreditkou nebo platbou přímo skrze tlačítko své banky je 30 procent českých zákazníků. Zbylých pět procent standardně převádí peníze z účtu nebo platí jinou metodou.

 

Obchod pěkně z ruky do ruky

Na prodejnách je to běžné. Vy si vyberete zboží, předložíte ho k nacenění a prodávající vám ho dovolí si odnést, pokud mu na oplátku předáte peníze. A Češi tohle mají rádi i při online nákupu. Zboží si stejně musí zajít někam vyzvednout nebo jim ho někdo doručí, tak proč platbu nenechat pěkně postaru a obchod provést z ruky do ruky? Ještě když přitom získá záruku, že zboží opravdu dostane ve stavu, v jakém ho chtěl. A pokud ne, tak může ihned vyřídit jeho vrácení prodejci.

Objem online transakcí každým rokem rapidně stoupá, což na druhou stranu ukazuje, že někteří Češi tuto metodu platby vyhledávají, ale když není k dispozici, musí hold zvolit dobírku. A to se jim může stávat často, protože většina z více než 36 tisíc českých e-shopů platbu kartou zatím neumožňuje.

Za pár let tak možná budou procenta využití dobírky nižší a Češi si své online nákupy budou řešit i moderními online platebními metodami.

 

Výdejní místa se rozrůstají

Prozatím to tak však není a dobírky stále vítězí, takže i výdejních míst je stále více a více. Pokud si člověk kupuje něco dražšího, většinou v tom případě volí platbu, která neproběhne, dokud nedostane své zboží. I za cenu příplatku za poštovné či výdejné. U velkých e-shopů a zároveň kamenných provozoven si lze nechat objednávku zaslat na nejbližší pobočku, zboží si tam vyzvednout a zaplatit za něj. To stejné lze udělat i u menších e-shopů, které nabízejí kromě dopravních společností i zaslání vaší objednávky na nějaké výdejní místo, kterých v Česku funguje velká hustá síť.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..