Nepotřebné elektrospotřebiče

Starší spotřebiče slouží dál potřebným díky projektu

Někteří lidé si své elektrospotřebiče nechávají až do doby, kdy naposledy „vydechnou“ a je tedy nutné je vyhodit a nahradit novými. Ovšem všichni takoví nejsou. Druhá polovina lidí si jeden rok něco koupí a o rok později už to nahrazuje novým modernějším a chytřejším modelem. Často tak funkční spotřebiče končí v odpadcích jenom proto, že už je původní majitelé nechtějí. Projekt s názvem „Jsem zpět“ si tak dává za cíl navrátit do hry použité a nechtěné elektrospotřebiče.

První takovou nabídku učinila společnost Elektrowin. Ta věnovala první použité elektrospotřebiče obecně prospěšným neziskovým organizacím ke konci roku 2014. Od té doby se stále více lidí těší z opětované prospěšnosti svých nechtěných a to díky projektu. Ten od lidí sbírá použité, ale stále funkční spotřebiče, které po odborném posouzení s garancí bezpečného provozu slouží potřebným.

Získat stovky vyřazených spotřebičů mohou jakákoliv nezisková, nekomerční centra, která se specializují na pomoc druhým a jejich rozvoj. Své spotřebiče už získal například Modrý klíč, poskytující sociální služby s mentálním a kombinovaným postižením nebo občanské sdružení Vrátka, zaměstnávající handicapované. Prvními obdarovanými byly dětské klokánky a azylové domy Fondu ohrožených dětí. Všichni díky projektu ušetří spoustu peněz. Azylové domy si navíc celý projekt pochvalují a to nejen z hlediska úspor, ale jsou spokojeni i s kvalitou všech obdržených spotřebičů.

 

Jak celý projekt vznikl?

Ještě dřív než byli obdarovaní, ještě dřív než byli první dárci projektu, i dřív než vznikla webová stránka s formulářem nabídky, muselo vzniknout zázemí projektu. Nejprve se s pomocí autorizovaných servisních gestorů vybudovali specializované sběrné sítě. Ty jsou viditelně označeny jako místa zpětného odběru a přípravy k opětovanému použití. Gestoři vybírají a opravují vhodné elektrospotřebiče na základě stanovených kritérií. Poté je s garancí bezpečného fungování posílají dál. A aby celý projekt fungoval, tak se o náklady dělí výrobci elektra, kteří se do tohoto systému zapojili.

Patrony projektu se stali tři muži, kteří na vlastní kůži pocítili, jaké to je zažít návrat do života. Jsou jimi Pavel Nový, Martin Zach a Michal Viewegh.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..