Útulný pokojíček

Zařizování účelného a pěkného dětského pokoje

Správné zařízení dětského pokoje je důležité. Děti ve svých pokojích tráví velkou spoustu času, po kterou rostou, vyvíjejí se a rozvíjejí své schopnosti a dovednosti. Proto by se mělo dbát na to, aby dětský pokojík splňoval veškerá kritéria. Měl by být místností pro odpočinek, sloužit k hraní si a také ke studiu a rozvoji dovedností.

Pokud máte trochu větší dítě, přizvěte ho k tomu, aby se na změně svého pokoje podílelo. Bude nadšené a víc si své věci oblíbí, když se bude podílet na jejich výběru. U menších dětí, které ještě nemluví, můžete alespoň rozpoznat jeho oblíbenou barvu nebo motiv. Můžete se samozřejmě rozhodovat podle sebe, ale pokud to alespoň trochu lze, je dobré respektovat přání dítěte.

 

Začínáme plánovat

Prvním krokem při zařizování pokoje je výběr barev velkých ploch a tedy stěn a podlahy, nejčastěji vinylové. Vymalovat pokoj jednou barvou už rozhodně není správné. Chce to vybrat správnou kombinaci dominantních a doplňkových barev, aby byly děti v pokojíku pořád svěží a rozvíjely fantazii. Moderní jsou pastelové barvy a každá z nich navozuje jiný pocit. Harmonie se nachází v zelené, kreativita ve fialové, energie proudí tmavě oranžovými tóny a odpočinkově působí modré odstíny. Klidnější děti si mohou dovolit zářivější barvy a ty hyperaktivnější trochu tlumenější na zklidnění.

Pokud potřebujete čarovat s optikou, lze to i pomocí barev. Příliš veliké pokoje by nemusely působit útulně, proto se používají raději tmavší odstíny barev, klidně i na stropě. Pro malé pokojíčky se doporučují zase světlejší odstíny.

Vybavení vybírejte tak, aby bylo nezávadné a pro děti bezpečné. Nejčastějším materiálem je dřevo a ekologicky šetrným nátěrem. Nábytek do pokojíčku se volí bez ostrých hran. Bytové textilie by pak neměly obsahovat umělé příměsi. O vhodnosti pro děti se vždy můžete poradit. Nezapomeňte také na kvalitu osvětlení, aby se dětem nekazily oči.

Jak už bylo řečeno, děti si v pokoji hrají, odpočívají a studují. Proto by měl být pokoj efektivně rozdělen do takových tří částí. Postel, pracovní stůl a nějaký ten prostor na hračky a hraní. Věci pro starší školou povinné můžete postupně dokupovat až s růstem dítěte, kdy bude nutné pořídit nějaké ty věci ke studiu.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.