Únava ze zdravotních potíží

Pocit únavy může nastat z několika příčin

Únava nemusí vždy znamenat jen předzvěst nemoci nebo důsledek přepracování. Důvodů může být více. Hlavními projevy únavy jsou vyčerpání, malátnost, neschopnost se soustředit i fyzická bolest hlavy či zad. Únava může vést také k náladovosti, úzkosti až k podrážděnosti.

Za kterou z příčin může tkvět vaše únava?

Nedostatek vitamínů a železa

Chybí-li vám ve stravě masné a mléčné výrobky, chybí vám také železo. To si kromě masa můžete zvýšit také konzumací rozinek, sušených meruněk, ořechů, semínek a listové zeleniny. Chybějící vitamíny B12 a D rovněž mohou vést k únavě. K jejich zvýšení můžete přispět pobytem na slunci, konzumací tvrdých sýrů, mořských ryb, vajec a mléka.

Nedostatek tekutin

Dehydratace může snížit vaši energii a zapříčinit malátnost. Omezte proto velké množství soli v jídle, a nepijte tolik rychlých vyprošťováků v podobě kávy. Kofein vám od únavy totiž nepomůže trvale. Spíše vašemu boji s únavou ještě uškodí. Káva a čaje s kofeiny působí močopudně, sůl louhuje tekutiny z těla a vy tak nemáte dostatek tekutin a energie. Dehydrataci můžete poznat i díky sušším rtům a pokožce i tmavší moči. Doporučená denní spotřeba vody, ředěných džusů a bylinných čajů je podle odborníků výsledek vydělení vaší váhy třiceti.

Nedostatek dopaminu

Tenhle problém se týká především lidí, kteří často dělají mnoho věcí najednou. Dopamin je totiž chemická látka spojená s vitalitou, odměňováním a dobrou náladou. Je však snadno spotřebitelná a její tvorba v mozku se snadno stimuluje, když člověk provádí více věcí naráz. Pro srovnání úrovně hladiny dopaminu vyzkoušejte nějakou nenáročnou činnost jako třeba procházku, zahradničení či meditaci.

Obklopuje vás příliš mnoho elektroniky

Pokud vás obklopuje příliš mnoho elektroniky, a v dnešní době tomu tak nejspíše je, působí na vás příliš moc elektromagnetických polí. Ty podle studií ovlivňují štítnou žlázu a produkci melatoninu. Proto se snažte tohoto vlivu elektroniky na váš život zbavit alespoň ve své ložnici.

Zdravotní poruchy

Za vaší únavou můžou být i zdravotní problémy, o kterých ještě třeba ani nevíte, že jimi trpíte. Může to být například porucha štítné žlázy, která zapříčiní únavu, výkyvy nálad, zimomřivost i přibírání na váze. Můžete mít potíže s nadledvinkami, nebo trpět chronickým onemocněním sliznice tenkého střeva. To je způsobeno přecitlivělostí na lepek obsažený v obilovinách (ječmen, pšenice, žito, oves). Projev problému se zažíváním se nemusí u každého projevit a tak je těžké spojit si únavu s nesnášenlivostí lepku. Pokud však máte jakékoliv podezření, nechte se raději vyšetřit a ujistit se, že za vaší únavou nestojí něco, co by mohlo ještě mnohonásobně uškodit vašemu zdraví.

Nedostatek či nadmíra spánku

Svou spánkovou regeneraci nepodceňujte, ale ani nepřeceňujte. Spěte tolik hodin, kolik vaše tělo potřebuje k tomu, aby bylo čiperné a svěží. Snažte si udržet si pravidelný biorytmus a o víkendech si přispěte jen o hodinu víc než v pracovní dny. Dlouhé spaní by se vám mohlo oplatit mrzutostí, ospalostí a malátností.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.