Japonský úklid

Japonská revoluce v uklízení slibuje šťastnější život

Nejen že si doma uděláte pořádek, ale budete i šťastnější. To slibuje uklízecí mánie, která se z Japonska rozbíhá po celém světě a zavítala i k nám.

Povědomí o minimalistickém úklidu rozšiřuje japonská expertka na úklid Marie Kondová. Ta učí lidi, jak si zorganizovat domácnost a že za neustálý nepořádek nemůžou rodinní příslušníci, ale nadbytek věcí. Marie vždy milovala uklízení a vyhazování a založila na tom svůj byznys. Teď podle časopisu Time patří mezi stovku nejvlivnějších lidí roku 2015 a i slavné herečky uklízejí podle metody KonMari. Kondová vydala i knížku, kterou u nás seženete pod názvem Zázračný úklid.

„Ukliďte něco málo každý den a budete uklízet navěky,“ píše Marie ve své knize. Postupné uklízení se projevuje pouze dočasně a to v místě, které zrovna uklízíte. Vašemu stavu mysli však neprospěje. Právě naopak. Jeden den uklidíte obývací pokoj, druhý den se vrhnete na dětský pokoj a než se nadějete, třetí den už je nepořádek zpátky v obýváku. Vaše mysl tak při úklidu ví, že děláte zbytečnou práci a zítra ji budete opakovat. Stejně jako popozítří. I další den potom.

Každý si tak myslí, že úklid je každodenní celoživotní závazek. Jenže tak to být nemusí. Marie slibuje po jediném velkém úklidu i velké životní změny. Pokud jste nespokojení nebo se utápíte v každodenním nepořádku, její metoda uklízení pro vás může být pozitivním odrazovým můstkem. Její klienti jsou v životě spokojenější, mají lepší vztahy s partnery a někteří shodili i pár kil.

 

Kategorizace a vyhazování – takový je plán

Většina lidí uklízí stylem jedna místnost za druhou. Kondová ale říká jasné ne. K ničemu to nebude. Naopak radí, abyste si věci jednoho druhu z celé domácnosti nahromadili na jednom místě. Nebojte se toho, že to u vás bude chvíli vypadat ještě více neuklizeně. Až věci roztřídíte a vyhodíte nepotřebné, naplní vás pozitivní pocit. Začít můžete třeba s oblečením, protože většina z nás vlastní určitě pár kousků, které ve skříni leží už od nepaměti a přeci se na ně mnohdy i s nadšením zapomnělo. Takové věci jsou přebytkem, který nepotřebujeme, a jen nám zabírají místo.

 

Máte radost, když se podíváte na určitou věc?

Pokud ano, je to dobře. Inspirativní kousky i ty pro šťastnou náladu vás zajisté budou naplňovat pozitivní energií. Proto je u úklidu důležité nejprve vnímat reakce těla než přijdou na řadu argumenty vaší mysli. Protože i staré drahocenné sošky a naštípnuté hrníčky po vašich předcích na vás můžou mít velký negativní vliv. Když nejsou v souladu s vaší představou o životě a do vašeho moderního minimalistického bytu se velká váza z modrobílého porcelánu prostě nehodí, budou vás akorát štvát. Nehledě na jejich původ. Proto se raději poptejte v rodině, zda někdo jiný nestojí o památné rodové předměty a pokud ne, zvažte starožitnictví. Někomu jinému tím možná uděláte ohromnou radost.

 

Nechte si jen pár potřebných věcí

Zbytečnosti dělají váš život složitějším, i když jen nepotřebně leží ve skříni. Proto se jich zbavte. Nechte si jenom to, co často používáte a víte, že to používat ještě budete. Člověku ke štěstí stačí jen pár aktivit. A k nepotřebným věcem přistupujte s vděčností. Nemusíte je všechny hned hodit do popelářského auta, ale můžete je nabídnout potřebným. Na oblečení existují speciální kontejnery, vaší sbírkou knih neurazíte v knihovně a zachovalé hračky potěší děti třeba v dětském domově.

 

S úklidem začněte u sebe

Nevrhejte se první na větší nepořádek u dětí, ale začněte u sebe. Váš pozitivní přístup k vyhazování nepotřebných věcí možná spustí řetězovou reakci a děti vám sami přinesou věci, které už nechtějí. A aby byl úklid opravdu účinný, skladujte ponechané věci na jednom místě. Pokud jste měli oblečení ve dvou skříních na opačných koncích bytu, dejte je k sobě. Budete tak mít větší přehled o tom, kolik toho máte a kolik byste toho mohli oželet, až byste se pro třídění rozhodli znovu. Marie také výrazně doporučuje skladovat věci vertikálně.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..