Japonský úklid

Japonská revoluce v uklízení slibuje šťastnější život

Nejen že si doma uděláte pořádek, ale budete i šťastnější. To slibuje uklízecí mánie, která se z Japonska rozbíhá po celém světě a zavítala i k nám.

Povědomí o minimalistickém úklidu rozšiřuje japonská expertka na úklid Marie Kondová. Ta učí lidi, jak si zorganizovat domácnost a že za neustálý nepořádek nemůžou rodinní příslušníci, ale nadbytek věcí. Marie vždy milovala uklízení a vyhazování a založila na tom svůj byznys. Teď podle časopisu Time patří mezi stovku nejvlivnějších lidí roku 2015 a i slavné herečky uklízejí podle metody KonMari. Kondová vydala i knížku, kterou u nás seženete pod názvem Zázračný úklid.

„Ukliďte něco málo každý den a budete uklízet navěky,“ píše Marie ve své knize. Postupné uklízení se projevuje pouze dočasně a to v místě, které zrovna uklízíte. Vašemu stavu mysli však neprospěje. Právě naopak. Jeden den uklidíte obývací pokoj, druhý den se vrhnete na dětský pokoj a než se nadějete, třetí den už je nepořádek zpátky v obýváku. Vaše mysl tak při úklidu ví, že děláte zbytečnou práci a zítra ji budete opakovat. Stejně jako popozítří. I další den potom.

Každý si tak myslí, že úklid je každodenní celoživotní závazek. Jenže tak to být nemusí. Marie slibuje po jediném velkém úklidu i velké životní změny. Pokud jste nespokojení nebo se utápíte v každodenním nepořádku, její metoda uklízení pro vás může být pozitivním odrazovým můstkem. Její klienti jsou v životě spokojenější, mají lepší vztahy s partnery a někteří shodili i pár kil.

 

Kategorizace a vyhazování – takový je plán

Většina lidí uklízí stylem jedna místnost za druhou. Kondová ale říká jasné ne. K ničemu to nebude. Naopak radí, abyste si věci jednoho druhu z celé domácnosti nahromadili na jednom místě. Nebojte se toho, že to u vás bude chvíli vypadat ještě více neuklizeně. Až věci roztřídíte a vyhodíte nepotřebné, naplní vás pozitivní pocit. Začít můžete třeba s oblečením, protože většina z nás vlastní určitě pár kousků, které ve skříni leží už od nepaměti a přeci se na ně mnohdy i s nadšením zapomnělo. Takové věci jsou přebytkem, který nepotřebujeme, a jen nám zabírají místo.

 

Máte radost, když se podíváte na určitou věc?

Pokud ano, je to dobře. Inspirativní kousky i ty pro šťastnou náladu vás zajisté budou naplňovat pozitivní energií. Proto je u úklidu důležité nejprve vnímat reakce těla než přijdou na řadu argumenty vaší mysli. Protože i staré drahocenné sošky a naštípnuté hrníčky po vašich předcích na vás můžou mít velký negativní vliv. Když nejsou v souladu s vaší představou o životě a do vašeho moderního minimalistického bytu se velká váza z modrobílého porcelánu prostě nehodí, budou vás akorát štvát. Nehledě na jejich původ. Proto se raději poptejte v rodině, zda někdo jiný nestojí o památné rodové předměty a pokud ne, zvažte starožitnictví. Někomu jinému tím možná uděláte ohromnou radost.

 

Nechte si jen pár potřebných věcí

Zbytečnosti dělají váš život složitějším, i když jen nepotřebně leží ve skříni. Proto se jich zbavte. Nechte si jenom to, co často používáte a víte, že to používat ještě budete. Člověku ke štěstí stačí jen pár aktivit. A k nepotřebným věcem přistupujte s vděčností. Nemusíte je všechny hned hodit do popelářského auta, ale můžete je nabídnout potřebným. Na oblečení existují speciální kontejnery, vaší sbírkou knih neurazíte v knihovně a zachovalé hračky potěší děti třeba v dětském domově.

 

S úklidem začněte u sebe

Nevrhejte se první na větší nepořádek u dětí, ale začněte u sebe. Váš pozitivní přístup k vyhazování nepotřebných věcí možná spustí řetězovou reakci a děti vám sami přinesou věci, které už nechtějí. A aby byl úklid opravdu účinný, skladujte ponechané věci na jednom místě. Pokud jste měli oblečení ve dvou skříních na opačných koncích bytu, dejte je k sobě. Budete tak mít větší přehled o tom, kolik toho máte a kolik byste toho mohli oželet, až byste se pro třídění rozhodli znovu. Marie také výrazně doporučuje skladovat věci vertikálně.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.