Letní dovolená

Dovolená: Jak nenarazit při jejím čerpání

Blíží se čas dovolených a vy už zajisté plánujete, kdy a kam se vydáte. Ale co když vám zaměstnavatel neschválí termín nebo vás z dovolené odvolá? Advokátka KODAP legal, Hana Vrbíková, osvětlila skutečnosti, na které má zaměstnanec podle zákoníku práce nárok.

 

Kdy mi může zaměstnavatel nařídit dovolenou?

Dovolená může být rozdělena do několika částí, jedna z nich však musí trvat nejméně dva týdny. Zaměstnavatel by měl zohlednit oprávněné zájmy zaměstnanců. Pod tím se rozumí, že by měl povolit dovolenou rodičům v době, kdy mají prázdniny jejich děti. Pokud však nařizuje hromadné čerpání dovolené, k těmto zájmům přihlížet nemusí.

Zaměstnavatel musí respektovat kalendářní rok, ve kterém na dovolenou vznikl nárok a v tentýž rok ji určit. Jedinými důvody pro převedení dovolené do dalšího roku může být dlouhodobá pracovní neschopnost zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody zaměstnavatele. V takovém případě je zaměstnavatel povinen loňskou dovolenou určit k vybrání do konce června následujícího roku. Pokud tak nenastane, zaměstnanec má právo si čerpání dovolené určit sám.

Oznámení pro čerpání doby dovolené je stanovené na alespoň 14 dní předem. Dovolená nesmí být nařízena na dobu, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti ani na rodičovské dovolené.

 

Kdy mi může zaměstnavatel zakázat dovolenou?

Zaměstnavatel vám dovolenou nezakazuje. On jenom určuje termín jejího čerpání, to je předem nutné si ujistit. Může povolit čerpání dovolené na základě vaší žádosti, což znamená souhlas zaměstnavatele se zaměstnancem navrženým termínem. Respektive také jako jeho určení.

Nevyhovět žádosti může zaměstnavatel, pokud mu provozní potřeby firmy nedovolují vás v daném termínu postrádat. Může ji zamítnout také tehdy, pokud vám nárok na dovolenou ještě nevznikl (v lednu) nebo naopak zanikl (neomluvenou absencí v práci). Své rozhodnutí nemusí zdůvodňovat.

 

Kdy mě může zaměstnavatel odvolat z dovolené?

Tato situace může nastat, pokud se v době vaší dovolené rapidně změní podmínky provozu a on vás v práci bude potřebovat. V takovém případě vám zaměstnavatel musí nahradit náklady za škody, které vám přerušením dovolené vznikly. To se rovná uhrazení poměrné ceny zájezdu nebo náklady na nečekanou cestu z místa vaší dovolené do místa pracoviště pokud vaše dovolená již probíhá. Když vás odvolá ještě před odjezdem, je povinen uhradit veškeré storno poplatky související se zájezdem.

 

Kdy zaměstnavatel poskytuje příspěvky na dovolenou?

Fond kulturních a sociálních potřeb je tvořen u zaměstnavatelů ve státní sféře. Zaměstnavatel má však právo určit, jakým způsobem vám tyto prostředky poskytne.

Soukromí zaměstnavatelé nemají žádné fondy a ani nejsou povinni jakkoliv přispívat na dovolenou svých zaměstnanců. Je to čistě jenom na nich.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..