Příspěvek na podnikání

Dotace na podnikání pro rok 2016

Jednou z možností, jak získat příspěvek na podnikání, je Úřad práce. Ten poskytuje finanční pomoc uchazečům o zaměstnání, kteří jsou vedeni v evidenci na Úřadu práce. Tento příspěvek je poskytován na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti.

Abyste příspěvek na podnikání dostali, musíte být v době podání žádosti o něj veden jako uchazeč o zaměstnání v evidenci Úřadu práce. Žádost bude zamítnuta, pokud v průběhu schvalování dotace ukončíte svou evidenci na Úřadu práce.

Příspěvek je jakousi finanční výpomocí formou návratného příspěvku, příspěvku na úhradu úroků z úvěrů nebo jiného účelově určeného příspěvku. Tuto finanční částku můžete vložit jako investici do začátku podnikání nebo s ní nakoupit potřebné zařízení pro zahájení provozu činnosti.

Výše takového příspěvku není pevně daná, má však svou maximální výši. Ta je vypočítávaná jako 6násobek průměrné mzdy, což ke 2. čtvrtletí roku 2016 činí 158 880,- Kč. Aktuální průměrnou mzdu vždy naleznete na stránkách Českého statistického úřadu.

O celkové výši dotace, kterou dostanete, rozhoduje speciální komise. Ta při schvalování zvažuje hned několik aspektů, jako např. situace na trhu práce, kvalita podnikatelského záměru, náklady na jeho provoz, váš věk i délka, po kterou už jste vedeni v evidenci.  Každý region má vlastní podmínky a klade větší důraz na jiné aspekty. Ty vám přiblíží váš referent, který vám pomáhá s hledáním pracovního místa.

Tiskopis žádosti si pak můžete vzít rovnou na příslušné pobočce Úřadu práce nebo si ho vytisknout doma z této stránky: Online formulář Žádost o příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa pro uchazeče o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti. K žádosti budete muset dále doložit vše, co se bude týkat vašeho podnikání. Podnikatelský záměr, živnostenské oprávnění, ekonomickou rozvahu, doklad o zřízení bankovního účtu a potvrzení o tom, že nikde nedlužíte. Poslední krok si můžete usnadnit tím, že dáte souhlas a oprávnění Úřadu práce k tomu, aby si tuto informaci u příslušných úřadů získal sám.

Oficiální informace o příspěvku na podnikání se dozvíte přímo na portále Úřadu práce: http://portal.gov.cz/portal/podnikani/situace/243/253/6160.html

One Comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..