Kovy, dřevo, plasty

Zahradní nábytek, co slouží dlouhá léta

Léto klepe na dveře a vy už si zajisté plánujete, jak oprášíte svůj zahradní nábytek, pozvete pár přátel a zahájíte letní sezónu pořádnou grilovačkou. Jenže zahradní nábytek se často a rychle opotřebí a vy tak možná zjistíte, že budete potřebovat nový. Nebo se možná právě teď rozhodujete o tom, jaký nábytek si vybrat, aby vám sloužil dlouhá léta.

Každý nábytek může vydržet, když mu věnujete dostatečnou péčí.

Pro vaši spokojenost bude důležitá volba materiálu. Pokud se o nábytek nechcete starat více, než že ho občas otřete mokrým hadrem, bude pro vás vhodný zahradní set z kovu nebo hliníku. Ten se však při letních teplotách může pořádně rozehřát, a pokud nebudete chránit jeho povrch látkou, jediné opření se o stůl vás může později zamrzet.

Speciálním čističem snadno ošetříte také nábytek z plastu nebo umělého ratanu, který je ve vysokých teplotách také lepší ochránit alespoň podsedáky. Speciální čistič na všechny druhy plastového nábytku nejen že čistí, ale také zabraňujeme opětovanému znečištění.

Zato nábytek z masivu, ten je vhodný pro ty, kterým nebude vadit ani častá údržba. Je totiž důležité dřevo minimálně dvakrát do roka, ideálně vždy na jaře a na podzim, očistit speciálním čističem na dřeva a poté jej ošetřit údržbovým olejem, lakem nebo lazurou, která často plynule mění odstíny barvy dřeva. Oleje i lazury by měli respektovat původní druh dřeva, podle kterého by se taky měli vybírat. Laky použijete samozřejmě externí.

Tipy pro nové majitele teakového nábytku

Teakový nábytek

Patina versus olej | FOTO: www.ceskykutil.cz

Zcela jiný druh péče pak představuje péče o teakový nábytek. Ten můžete nechat neudržovaný, pokud máte rádi patinu. V Británii je ve velké oblibě, když medová barva časem zestříbří. Pokud nejste zrovna velcí fanoušci patiny, budete muset povrch nábytku očistit brusnou houbičkou a poté jej ošetřit novou vrstvou teakového oleje, který dřevo ztmaví.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..