Bylinky na okno i na zahradu

Bylinné skvosty v truhlíku na okně nebo na zahrádce

Máte rádi bylinky? A nejlépe ty čerstvé? Pak vám nic nebrání v tom, abyste si své oblíbené kousky pěstovali sami na záhonku za domem nebo v bytě v květináči.

Byliny jako máta, šalvěj, meduňka, oregano, libeček či mateřídouška a další jsou trvalky. Při splnění podmínek vám tak vydrží dlouhá léta a vy se z nich budete moci těšit od jara do podzimu. A navíc, takový pěkný záhonek s bylinkami nejenže rozzáří vaši zahradu, ale jídlo či pití vám bude více chutnat. Trocha máty ovoní vaše letní pití s citrónem a pažitka bude chutnat na chlebu posypaném pažitkou. Avšak u pažitky pozor! Pažitku na záhonku obměňujte tak co tři roky, aby byla zdravá a silná a chutnala pořád dobře.

Co budete muset ovšem vysadit rok po roce je sezónní koření. Kopr, anýz, petržel, bazalka, majoránka, kmín, ty všechny vám vydrží jen jedno období, ale za jejich čerstvou chuť ta trocha práce při jejich vysetí bude stát, no ne? Více se pak musíte starat o rozmarýn a smil, které nepřečkají mráz ani mnoho dešťové vody.

 

Mějte všechno po ruce

Pokud už se rozhodnete větší a rozrůstající se druhy vysadit ven, vyhraďte si na ně místo blízko domu. Když budete vařit, nebudete tak muset odbíhat daleko od plotny. Stejně tak, pokud si menší rostlinky umístíte do truhlíku na okno v kuchyni. Středomořské druhy jako rozmarýn, levandule, oregano, tymián nebo třeba bazalka bývají na slunci ještě lepší a jejich vůně je intenzivnější. Proto je z domu můžete přenést v květináčích ven, jakmile se oteplí. Nevystavujte je však přímému slunci hned, teprve až si zvyknou v polostínu.

 

Hezké a účelné

Záhonek, který nejen poslouží k čerstvému dochucování vašich jídel, ale na vaší zahradě vykouzlí krásné místo na pohled. Takový může být záhon ve tvaru vyvýšené spirály. Ten poskytne vašim rostlinkám jak světlo, tak i stín. Zídka z kamenů nasucho poskytne ubytování malým zvířátkům, jako jsou třeba ještěrky a pokud nejste příznivci cizího života ve vaší zahrádce, pak ji můžete vyzdít. Bylinám vyhovuje směs lehké zeminy a písku, navrch můžete použít kamenný mulč, který zadrží teplo a plevel.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..