MasterCard žaloba

Uživatelé MasterCard podali žalobu za vysoké poplatky

Společnost MasterCard čelí největší hromadné žalobě v britské soudnické historii. Vede ji bývalý britský finanční arbitr Walter Merricks a žaluje MasterCard za šestnáct let účtování poplatků za platby kreditními i debetními kartami v nezákonné výši. Společnost tak má svým uživatelům MasterCard platebních karet vyplatit 19 miliard liber (614 miliard korun) za údajně nafouknuté karetní poplatky, díky nimž měli lidé dražší nákupy a služby.

Společnost však s náhradou škody pro téměř 40 milionů lidí nesouhlasí. MasterCard vidí celou kauzu jako pochybnou a zbytečnou, protože soudní řízení v Americe na toto téma v minulosti nebývala úspěšná. Navíc se hájí tím, že placení kartou není bezplatné, ale o náklady se dělí jak zákazník, tak společnost i banka s obchodníkem. Poplatky jsou tak pro zákazníka minimální, připomíná firma MasterCard a zpochybňuje částku, kterou má údajně vrátit. Prý se neví, jak k ní Merricks a jeho okolí dospělo.

Kauzu MasterCard už v roce 2014 řešil Evropský soudní dvůr a uznal, že vyšší poplatky jsou v rozporu s evropským soutěžním právem. Společnost však trvá na tom, že tento rozsudek, kdy šlo o přeshraniční poplatky, není možné vztahovat na nynější kauzu o mezibankovních poplatcích na britském trhu. Začátkem prosince byly na základě Evropského parlamentu a Rady regulovány a zastropovány poplatky z nákupu na 0,2 – 0,3 procenta z platby kartami.

Soud začne během září

Walter Merricks však bojuje za britské občany a žádá o odškodnění. Nechce nechat MasterCard využívat nelegálně vydělaných peněz na úkor britských spotřebitelů. Ti se tak musí spojit dohromady, aby se rozsudek soudu, který začne letos na podzim, obrátil v jejich prospěch. Na každého by tak mělo vyjít odškodnění v několika stovkách liber, i když se nepočítá s tím, že se o náhradu škody přihlásí každý z poškozených.

„Tento případ by měl vyslat signál všem společnostem, které porušují právo hospodářské soutěže na úkor britských spotřebitelů,“ hlásá do světa Merricks a je připraven stát se hlasem britských občanů v září u soudu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..