Distribuční sazba elektřiny

Jakou sazbu elektřiny zvolit na chalupu?

Od jara do podzimu mají Češi takzvanou zahrádkářsko-chalupářskou sezónu. Ať už vyrážejí na své chalupy zahradničit nebo jen tak odpočívat, ve většině případů se ani tam neobejdou bez elektřiny. Život bez osvětlení, přímotopů, televizí a zásuvek pro nabíjení svých chytrých telefonů a laptopů je zkrátka pase i v osamělé chatce na kraji lesa. Čím více spotřebičů se vyskytuje i v takových rekreačních objektech, kterých je v České republice téměř půl milionu, tím vyšší je energetická náročnost. Distribuční sazbu je třeba vybrat s ohledem na využití elektrického proudu.

 

Kdy se vyplatí sazba pro chataře a chalupáře?

Nejprve musíte zvážit, kolik času na chalupě budete chtít trávit. Pokud v nich trávíte čas v průběhu celého roku, nemusí se vám vyplatit distribuční sazba pro chataře a chalupáře zvaná D61d. Ta po celý týden účtuje za odebranou elektřinu vysoký tarif, ale od pátečního poledne do desáté večer v neděli účtuje tarif nízký. Je tedy vhodná pro lidi, kteří svůj rekreační objekt budou celoročně využívat jenom o víkendech. Kdo však tráví na chalupě celé léto, nebo zimní prázdniny, možná by měl zvážit distribuční sazbu D01d, která se vyplatí pro nižší spotřebu do 700 kWh ročně.

Dvoutarifní sazba D25d je výhodná například pro ohřev vody v boileru. Ta poskytuje nízký tarif 8 hodin denně po celý rok. K jejímu získání vám však nepostačí jenom žádost u svého dodavatele energie. Musíte splnit podmínky, zejména mít nainstalovaný příslušný spotřebič.

Elektřina na chatě se spotřebou 850 kW
Kdy je spotřebaSpotřeba NÍZKÝ tarifSpotřeba VYSOKÝ tarifSazbaČEZ ComfortE.ON Variant PROMND Proud
více ve všední dny850 kWhD01d5 287 Kč4 983 Kč4 906 Kč
více ve všední dny200 kWh650 kWhD61d5 589 Kč5 269 Kč5 133 Kč
především víkendy800 kWh50 kWhD61d3440 Kč3 157 Kč3 151 Kč
půl na půl400 kWh450 kWhD61d4 873 Kč4 680 Kč4 472 Kč
Ceny jsou vypočítány při použití jističe o velikosti nad 3×20 A do 3×25 A včetně pro liberecký kraj.

Zdroj: kalkulačka Ušetřeno.cz

Nezapomínejte na modernizaci

Možná si říkáte, že je to jenom chalupa a vystačíte si v ní se spotřebiči, které jste doma vyměnili za novější a úspornější. Jenomže i na chatě byste ušetřili značnou část peněz se spotřebiči, které jsou modernější a nespotřebovávají tolik energie jako vaše stará televize s CRT obrazovkou nebo neúsporné zářivky. Také ušetříte, když budete spotřebiče vypojovat ze zásuvek na dobu, po kterou v rekreačním objektu nebudete.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..