Žaluzie a rolety

Čím spolehlivě zastínit domov před horkem?

Sluníčko v létě milujeme. Rádi se opalujeme, chodíme na koupaliště nebo na zahradě s přáteli grilujeme a jsme rádi, že nám nad hlavami pěkně svítí a nelije. Jenomže když lije z nás, moc nadšení z toho nejsme. A převážně doma, kde už chceme mít chvíli klid a odpočinout si od všudypřítomného vedra. To musíme přetrpět v práci, v autě, v hromadné dopravě i na samotné cestě po venku. Jenomže co pak? Přijedete domů, svlažíte se vlažnou sprchou a za chvíli jste znovu promočení.

Tomu jde ale předejít pořízením kvalitní stínící techniky. Venkovní rolety nebo externí žaluzie účinně odvrátí sluneční paprsky a zabrání tepelnému průniku skrz okna. Pokud plánujete stavět dům, rolety můžete schovat pod fasádu, ale dají se nainstalovat i po dokončení.

 

Který zastiňovací systém zvolit?

Venkovní žaluzie zvolíme v pokojích, ve kterých se běžně přes den nacházíme (kuchyně, obývací pokoj). Venkovní rolety pak v místnostech, kde odpočíváme a spíme. Častokrát však můžete oba způsoby zastiňování kombinovat.

Žaluzie stíní, ale také umožňují naklápěním lamel regulovat přirozené světlo a současně větrat. Navíc, kdo je spořivý nebo náchylný na klimatizaci, ocení i fakt, že díky venkovním žaluziím ušetří za náklady na klimatizaci. Žaluzie jsou oblíbené i pro svou dlouhou životnost a bezúdržbový provoz. Nejčastěji používané jsou lamely ve tvaru písmene C, ale s tvarem Z dojde k lepšímu doklopení a tím i zastínění.

Rolety zatemní ale i ochrání okna před deštěm, sněhem i krupobitím. Ve Středomoří si bez rolet neumí život ani představit, a jelikož i u nás v létě teploty dosahují vysokých výšin, tak i naše domovy už se bez nich mnohdy neobejdou. Navíc mají další komfortní funkci a to tu, že fungují jako zvuková bariéra. Rolety v místnosti vytvářejí maximální tmu, ale některé lze nastavit, aby propustily až 21% procent světla. V noci tak přes ně vidíme ven, ale osoby vevnitř jsou od kolemjdoucích chráněny.

Kazetové markýzy jsou potom konstrukčně nejpropracovanějším stíněním. V zasunutém stavu jsou chráněné před okolními vlivy a při roztažení zaclání slunci před vniknutím do domu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..