Dubrovník, Chorvatsko

Chystáte se do Chorvatska? Máme pro vás pár tipů

Chorvatsko je dlouhodobě oblíbenou destinací Českých turistů. Jen loni tam dovolenou strávila téměř tři čtvrtina milionu Čechů. Pokud se tam letos chystáte i vy, máme pro vás pár rad, které by se vám mohly hodit.

 

Výhodnější cesta letecky nebo vlakem?

Taková cesta do Splitu může trvat hodinu a půl letecky nebo dvaadvacet hodin vlakem. Vlaky jezdí z Prahy a Brna od 17.6. do 26.8., ze Splitu zpět vždy o den později. Čtyřčlennou rodinu se dvěma dětmi ve věku 10-12 vyjde zpáteční jízdenka s lůžky na 21 tisíc korun. Přibližně stejný obnos vyjde i na letenky. Takže záleží jen na tom, jaké dobrodružství hodláte zažít.

 

Do Chorvatska se psím mazlíčkem

Pokud nechcete svého mazlíčka nechávat doma pod dozorem blízkých, můžete ho vzít sebou. Pamatujte však, že musí být označen mikročipem, mít platné očkování proti vzteklině a musí být vybaven takzvaným pasem zvířete v zájmovém chovu (modrý). Na cestu si taky přibalte dostatek vody, abyste v zácpě mohli svlažit nejen krky, ale i vašeho mazlíčka.

 

Bez pojištění s EHIC kartou

Chorvatsko je členem Unie, a tak vás u smluvních lékařů ve zdravotních střediscích „Dom zdravlja“ a lékáren „Ugovorni“ budou v případě potřeby léčit za stejných podmínek jako chorvatské občany. Platí tam totiž průkaz EHIC čili kartička zdravotní pojišťovny. Je nutno však počítat s peněžní spoluúčastí. Praktický lékař vás vyjde na 10 kun. U specializovaného lékaře zaplatíte pak ještě o 15 kun více. Jeden den v nemocnici vás bude stát 100 kun a za léky na předpis zaplatíte 10 kun.

 

Za klábosení s ČR už majlant neprovoláte

Telefonování už dávno není problémem a tak se nemusíte bát, že byste protelefonovali celý měsíční plat. Ceny zpráv se pohybují okolo dvou korun, volání pak v průměru okolo 3,20 Kč/min včetně propojovacího poplatku. Tato částka se vám může ještě snížit maximálně na 1,66 Kč, což je cena za propojovací poplatek, pokud máte v Česku zřízený neomezený tarif. Nejsou to však ceny platné pro každého. Pokud máte předplacenou kartu nebo neaktualizovaný tarif, volat můžete i dráž. Nejlepší bude, když se zeptáte svého operátora.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.