Franchising

Téměř zaručený úspěch – to je franchising

Franchisa je pojem francouzský, znamenající osvobozeno od daní a „mýtného“. V 19. století jej při prodeji použil americký výrobce šicích strojů. První moderní franchising se v Evropě vrátil ke kořenům toho pojmu, a to do Francie v roce 1927, kde vznikl franchisový obchod s přízí Pinguin. U nás se tyto systémy podnikání objevily prvně v roce 1991, kde svou síť rozšířily fast foody McDonald’s. Vedle nich své prodejny otevřela francouzská kosmetika Yves Rocher a hobby markety OBI.

Jedná se o podnikatelský systém, který lze definovat jako metodu spolupráce mezi řídícím podnikem (franchisor) a více společnostmi (franchisanti). Franchisor požaduje provozování podniku v souladus jeho koncepcí, za to však nabízí známou a osvědčenou značku, know-how i metody úspěchu. V zahraničí jsou frachisové sítě velmi populární a u nás už si svou oblibu také získávají.

Dle statistik je jasně vidět, že 6x větší úspěch zaznamenávají malí a střední podnikatelé franchisingu než podnikatelé podnikající na vlastní pěst. U nás proti sobě stojí 30% procent neúspěšných nezávislých podnikatelů proti pouhým 5% neúspěšným franchisovým podnikům.

Daří se u nám konceptům v rozsáhlejším oboru bydlení a hobby, ale také v menších podnicích kaváren, restaurací až po hotely. Velký počet je zastoupen i v maloobchodní síti COOP s potravinářským a spotřebním zbožím.

Je to opravdu výhodný způsob podnikání

Představte si, že jste například hladový zákazník a stojíte před dvěma podniky s občerstvením. Jeden znáte moc dobře, druhý vidíte prvně a ještě z něj cítíte čerstvý nátěr. Který si vyberete? Ten, který vám nabídne vámi dobře známé občerstvení nebo ten, který může mít o polovinu chutnější sendvič, ale to se nedozvíte, pokud mu nedáte šanci. A upřímně? Kolik z vás by dalo přednost něčemu neznámému před tím, co naopak zná moc dobře?

A právě tuhle obrovskou výhodu nabízí franchising. Poskytne vám jméno dobře známé značky i její produkty, které jsou léty odzkoušené a mezi zákazníky oblíbené. Nabídne vám i vašim budoucím zákazníkům dobře známé prostory a zajistí vám účinnou reklamu.

Ovšem, není to pro každého. Je tu určitě lehčí způsob jak začít podnikat, ale pokud máte svou vlastní vizi a víte, že vaše domácí muffiny jsou prostě ty nejlepší, nejspíše se rozhodnete jít tou těžší cestou a vybudovat si svůj vlastní podnik zcela od začátku. Pro ty, kterým jde však především o podnikání a je jim víceméně jedno s čím budou obchodovat, pro ty je franchising ideální volbou.

Jedinou překážkou mezi vámi a franchisingem můžou být finance. Abyste dostali vše, co už bylo zmíněné výše, musíte mnohdy složit naráz vyšší obnos peněz, než při budování vlastního podniku doma v garáži. Vše vám však bude fungovat mnohem dříve a spolehlivěji. A proč je franšízory vyžadováno složení nejméně poloviny vstupní investice z vlastních kapsy? Podnikatel je díky tomu více zainteresován na tom, aby podnik správně fungoval. Zbytek vstupní investice je u nás pak možno financovat například pomocí speciálního úvěrového programu Komerční banky „Franchising.“

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..