Půjčky

Sháníte finance na podnikání? Poradíme vám

Máte skvělý nápad na podnikání, ale chybí vám finance, abyste jej mohli uskutečnit? Požadují po vás banky a úvěrové společnosti výsledky podnikání, než vám něco málo půjčí? Nevěšte hlavu. Poradíme, kde peníze získat.

Úřady

Pokud dlouhé měsíce nemůžete sehnat práci, docházíte pravidelně na úřad práce, abyste tam opět za měsíc s nepořízenou mohli přijít znovu, a rozhodnete se, že takhle už to dál nechcete nechat, můžete požádat o „příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa pro uchazeče o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti“. Dokumentaci k podání této žádosti s názvem „Zřízení SÚPM“ najdete na stránce www.portal.mpsv.cz. Příspěvek není velký, ale každá koruna do začátku se počítá. Obvykle se jedná o výši v rozmezí 20 – 50 tisíci.

P2P půjčky

V dnešní době stále více medializované, tzv. „půjčky od lidí lidem“. Jedná se o to, že na specializované servery sdělíte ostatním něco o sobě, na co konkrétně půjčku potřebujete a o jakou výši by se mělo jednat. Když se váš nápad někomu zalíbí a půjčí vám, celý postup půjčky bude mnohem jednodušší než v bance a úrok o něco menší. Můžete zkusit třeba server www.zonky.cz

Investor

Když si seženete investora, určitě vás potěší, že svou půjčku nebudete muset splácet i s úvěrovými procenty. Jediná procenta, která budou investora zajímat, budou ta ze zisku vašeho podnikání.  Investor se tak často stává společníkem firmy, ale nebojte, rozhodovat za vás nebude. Na výši procent ze zisku se spolu dohodnete. Pokud však nemáte v okolí nikoho, kdo by se rozhodl do vašeho podniku investovat, můžete zkusit najít někoho na specializovaných serverech. Například www.bplan.cz nebo www.aaapoptavka.cz

Crowdfunding

Tenhle způsob spoléhá na váš neotřelý nápad, který zaujme a taky na sociální sítě. Uděláte si prezentaci, požádáte o relativně nízkou částku za kterou nabídnete symbolickou odměnu (slevu na první nákup, tričko…). Poté už jen doufáte, že se zalíbíte a lidé vám přispějí. Jste ovšem omezeni časově. Pokud se za určený čas složí dostatek lidí, můžete začít podnikat, pokud ne tak se peníze vrátí dárcům. Úspěch těší téměř polovinu žadatelů. Podívejte se například na www.startovac.cz, www.nakopni.me

Spořitelní družstva

Jestli potřebujete peněz na rozjezd svého podnikání více, můžete zkusit nebankovní společnosti, například spořitelní družstva. Moravský peněžní ústav má podnikatelský úvěr od 5,9 %, předpokládá se zajištění nemovitostí. Peněžní dům, spořitelní družstvo má podnikatelské úvěry od 6 procent.

Banky

Pokud vlastníte nemovitost, můžete zažádat o tzv. americkou hypotéku. To znamená, že váš dům dáte do zástavy a dostanete peníze s roční úrokovou sazbou přibližně čtyři procenta. Získáte kontokorent, jehož úrok se může pohybovat od 5 do 17 procent, dostanete rezervu cca 50 tisíc korun a výhodou je, že nemusíte dokládat předchozí daňová přiznání. Například Česká spořitelna disponuje specialisty pro začínající podnikatele a Sperbank nabízí fér úvěr pro podnikatele od 4,44 %, neúčelový.

Granty

Start-up podporu začínajících podnikatelů poskytují některé banky, nadace i kraje.  Jsou poskytovány jako dotace, takže je nemusíte vracet. Ovšem donátor vyžaduje vaši vlastní finanční spoluúčast a klade vám podmínky na dobu užívání určitých věcí, atd. Existuje také projekt www.nastartujtese.cz, v němž je možné obdržet až 300 tisíc korun a taky služby jako tvorbu webu nebo právní služby.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.