Stop kreditním kartám

Platit kartou se nevyplácí! S hotovostí ušetříte

Zná to asi každý, kdo je vlastníkem kreditní karty. Nedostatek hotovosti na koupi věci, která vás zaujala na první pohled a toužíte ji nutně ihned vlastnit, vás nezastaví. Ani když víte, že stav vašeho účtu taky není zrovna bohatý. Vytáhnete vaši kreditní kartu a věc si pořídíte s tím, že se to „později“ nějak zaplatí. Ale co když se stejná věc bude opakovat zítra, pozítří i za týden? Za měsíc se vám zježí chlupy na rukou, jakmile v nich budete svírat výpis z banky. Na splacení dluhu pak budete muset použít vaše úspory na letní dovolenou a sen o moři se rozplyne. Třeba už poněkolikáté.

Ale proč? Protože je opravdu nutné pořídit si ty věci, i když víte, že na ně momentálně nemáte finance? Protože ve vaší vzdálené budoucnosti se vždycky všechno „nějak“ zaplatí? Protože je lehčí a výhodnější zaplatit to kreditkou, než si dojít do automatu pro hotovost? Omyl! Banky vyzývají k častějšímu používání karet a slibují různé výhody jako např. procento z platby na penzijní pojištění, ale profitují z toho ony a kreditní společnosti. Studie prokazují, že používáním kreditní karty utratíme až o 30 % více, než když platíme hotově. Je to nevýhodné jak pro nás, tak i pro obchodníky, kteří mnohdy raději nabízejí slevu při platbě v hotovosti, která obě strany vyjde výhodněji.

 

Jak se vyvarovat zbytečným ztrátám financí?

Udělejte si plán, vyberte měsíční hotovost, kterou můžete utratit za věci, které vám udělají momentální radost, a kartu nechte doma. Pouze velké nákupy, s kterými dopředu počítáte, plaťte kartou debetní. Budete mít větší přehled o svých financích a nebudete kupovat zbytečnosti. Za odměnu, kterou vám určitě bude vyšší konto, si pak můžete zajet k vysněnému moři a nechat tak stanování na zahradě za domem minulostí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..