Dopravní nehoda

Nejen na silnici musí být řidič obezřetný

Každý řidič zná své povinnosti, které se týkají řízení motorového vozidla. Většina řidičů tyto povinnosti respektuje a snaží se jimi řídit. Avšak i tomu nejpozornějšímu řidiči se může stát nehoda, která jej bude stát odnětí svobody a někoho jiného třeba i život. Taková nehoda se nemusí nutně stát jen na dálnici, silnici či polní cestě. Postačí k tomu i obyčejné parkoviště v obytné zóně a kdekoliv jinde. Riziko nehody a zranění jiné osoby je stejně velké jako na silnici.

Obezřetnost je na místě

Pokud parkujete couváním, vždy se raději třikrát ujistěte, že vám v tom nic a nikdo nebrání. Pro couvajícího řidiče mohou být nebezpečím i lidé pohybující se v dosahu parkujícího vozidla. A to především děti, které mohou být v zrcátkách snadno přehlédnutelné. Pokud se tedy nějaké děti v okolí pohybují, vždy je lepší pověřit jinou osobu, aby zvenčí situaci hlídala. Děti jsou totiž hbité a nepředvídatelné, takže i když si hrají relativně daleko od místa, kde parkujete, může stačit jeden zakutálený míček a pár sekund a dítě se vám připlete pod kola, ani nebudete vědět jak.

Své o tom ví i řidič, který byl odsouzen za usmrcení dítěte z nedbalosti, právě když se snažil couvat. Ten před couváním se svým vozidlem procházel kolem skupiny osob i s cca 75 centimetrovým dítětem. Muž při couvání žádný pohyb okolo vozidla neviděl. Byl stále přesvědčen, že rodiče si své dítě hlídají. Až do chvíle, kdy se mu připletlo pod kolo.

Soud prvního stupně i odvolací soud muže uznal vinným z přečinu usmrcení z nedbalosti. Řidiči nepomohlo ani odvolání k Nejvyššímu soudu. Ten jej také shledal vinným a svým rozsudkem apeluje na ostatní řidiče, aby byli při couvání velmi obezřetní. Muži byl uložen trest odnětí svobody v trvání jednoho roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho roku a šesti měsíců, a to včetně trestu zákazu řízení motorových vozidel na dobu jednoho roku a čtyř měsíců.

Taková sazba však není určená pro všechny. Případy dopravních nehod se řeší individuálně, a proto je nejlepší se předem poradit s právníkem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..