Brigádníci

Nejčastěji uzavírají brigádnici dohodu o provedení práce

Pro studenty je nejvýhodnější, pokud brigádničí na dohodu o provedení práce do deseti tisíc korun. Odpadá jim tak totiž povinnost platit zálohy za zdravotní a sociální pojištění. Když si studenti před podpisem budou trvat na podepsání takzvaného růžového formuláře, ušetří i na dani z příjmu, která se z odměny do deseti tisíc neplatí. Bohužel to platí pouze u jedné pracovní činnosti. U dvou zaměstnání probíhajících souběžně už se daňové přiznání podávat musí.

Ti, kteří před uzavřením dohody neuplatní slevu na dani na poplatníka a na studenta, čili nepodepíší růžové prohlášení k dani, budou mít o to nižší mzdu. A nemusí se bát, že právě kvůli tomuto podpisu by o uplatnění na dítě přišli rodiče. Příjem z brigády nijak neovlivňuje uplatňování slev rodičů.

 

Dvě brigády najednou

Pokud je někdo tak akční, že by si na jeden měsíc našel brigády hned dvě u dvou zaměstnavatelů, pak si slevu na dani (podepsání růžového formuláře) může vyžádat pouze u prvního zaměstnavatele. Ten druhý mu automaticky strhne 15ti procentní daň. Z každé brigády si však studenti musejí vyžádat potvrzení o příjmech ze závislé činnosti. Další rok si na základě těchto potvrzení podají daňové přiznání a od finančního úřadu obdrží přeplatek zaplacené daně.

Tahle povinnost odpadá, pokud na sebe brigády navazují a nepřekrývají se. Zaměstnavatelé se o odvody postarají za ně. Pouze u vícero brigád probíhajících souběžně je povinností studenta podat daňové přiznání.

 

Vyšší ambice

Pokud si student chce vydělat více než deset tisíc korun měsíčně, pak je lepší uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Brigádník totiž překročí i další limit dohody o provedení práce a tím je 300 odpracovaných hodin ročně u zaměstnavatele. Při DPČ se však ze mzdy začne kromě daně odečítat i zdravotní a sociální pojištění. Zase platí povinnost podat daňové přiznání pouze tehdy, pokud bude probíhat více zaměstnání najednou.

Napsat komentář