Brigádníci

Nejčastěji uzavírají brigádnici dohodu o provedení práce

Pro studenty je nejvýhodnější, pokud brigádničí na dohodu o provedení práce do deseti tisíc korun. Odpadá jim tak totiž povinnost platit zálohy za zdravotní a sociální pojištění. Když si studenti před podpisem budou trvat na podepsání takzvaného růžového formuláře, ušetří i na dani z příjmu, která se z odměny do deseti tisíc neplatí. Bohužel to platí pouze u jedné pracovní činnosti. U dvou zaměstnání probíhajících souběžně už se daňové přiznání podávat musí.

Ti, kteří před uzavřením dohody neuplatní slevu na dani na poplatníka a na studenta, čili nepodepíší růžové prohlášení k dani, budou mít o to nižší mzdu. A nemusí se bát, že právě kvůli tomuto podpisu by o uplatnění na dítě přišli rodiče. Příjem z brigády nijak neovlivňuje uplatňování slev rodičů.

 

Dvě brigády najednou

Pokud je někdo tak akční, že by si na jeden měsíc našel brigády hned dvě u dvou zaměstnavatelů, pak si slevu na dani (podepsání růžového formuláře) může vyžádat pouze u prvního zaměstnavatele. Ten druhý mu automaticky strhne 15ti procentní daň. Z každé brigády si však studenti musejí vyžádat potvrzení o příjmech ze závislé činnosti. Další rok si na základě těchto potvrzení podají daňové přiznání a od finančního úřadu obdrží přeplatek zaplacené daně.

Tahle povinnost odpadá, pokud na sebe brigády navazují a nepřekrývají se. Zaměstnavatelé se o odvody postarají za ně. Pouze u vícero brigád probíhajících souběžně je povinností studenta podat daňové přiznání.

 

Vyšší ambice

Pokud si student chce vydělat více než deset tisíc korun měsíčně, pak je lepší uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Brigádník totiž překročí i další limit dohody o provedení práce a tím je 300 odpracovaných hodin ročně u zaměstnavatele. Při DPČ se však ze mzdy začne kromě daně odečítat i zdravotní a sociální pojištění. Zase platí povinnost podat daňové přiznání pouze tehdy, pokud bude probíhat více zaměstnání najednou.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.