Cestovní pojištění

Na co před odjezdem do zahraničí nezapomenout?

Patříte k těm lidem, co se při cestování do zahraničí spoléhají na kartičku zdravotní pojišťovny? A víte, že ta pokryje jenom případné léčebné výlohy? S úrazy si neporadí, zato cestovní pojištění ano. Stojí pár korun na den a ušetří vám spoustu případných problémů. Musíte si ho však umět správně nastavit, aby nedošlo ke komplikacím.

8 důležitých věcí, o kterých byste měli vědět

Pojišťovny neuzavřou smlouvu pro vycestování do „nevhodných“ zemích. Těmi se myslí ty se zvýšenými riziky a hrozbami teroristických útoků. Proto se vždy informujte na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR, zda vámi vybraná oblast není ohrožená. Nemusí se jednat o celou zemi, do které míříte, ale jen o určité části a ty, kde resorty hlásí, aby turisté neopouštěli areál, tak na ty pojišťovna smlouvu o cestovním pojištění také neuzavře.

Pokud vyrážíte do exotičtějších destinací, zajisté bude potřeba se informovat o rizicích a podle nich si včas dopředu naplánovat očkování. Když vás poté i přesto dostihne nějaký problém, pojišťovna vám pomůže. Ovšem musíte respektovat doporučení a povinnosti. Pokud je z vlastní vůle porušíte, může  nastat problém s plným proplacením vzniklých nákladů.

Pokud jedete do odlehlé a zaostalé oblasti nebo naopak do oblasti s drahými zdravotními poplatky, nebude vám stačit jenom to nejlevnější pojištění. Myslete na to, aby vaše pojištění pokrylo co možná nejvíce rizik spojených s danou oblastí. Pokud budete myslet spořivě a něco se v cizině stane, budete mít možná větší problém, než byste si bývali přáli.

Pokud jste v cizí zemi a neumíte jazyk, pak vám s cestovním pojištěním určitě přijde vhod nepřetržitá asistence na telefonu v češtině. S operátory domluvíte optimální postup dané situace a hodně toho taky vyjednají i za vás. Zajistí komunikaci s úřady i zdravotními centry. Vy jen noste jejich číslo uložené v mobilu a sebou mějte vždy i kartičku pojištění.

Zapomínat byste neměli ani na pojištění odpovědnosti. Však to znáte. Jeden jednou něco myslel a pak tvrdě narazil. I vám se může stát, že se vám v zahraničí podaří něco rozbít nebo někoho zranit. Nestává se to běžně, ale nepodceňujte to. Díky pojištění odpovědnosti můžete zachránit statisíce i miliony.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Raději se poraďte s asistenční službou na telefonu, nebo zavolejte i policii. Škodu vzniklou v zahraničí musí klient nahlásit do měsíce od návratu.

Neporušujte pravidla. Je jasné, že když jedete na pět dní k moři a z toho tři dny bude na pláži vlát černá vlajka, která znamená zákaz koupání, nebudete z toho nadšení. Ale nepodceňujte to. Když se vám i během pěti minut relativně bezpečného koupání u břehu něco stane, porušili jste smlouvu a pojišťovna vám nepomůže. A nezapomeňte! Když se vydáváte sami do odlehlé oblasti, vždy to někomu řekněte nebo zanechte zprávu na posteli v hotelovém pokoji.

Pojištění si vždy sjednávejte už před odjezdem. Nejpozději na letišti nebo u hranic ČR vám sjednané pojištění začíná platit okamžitě. Když si ho sjednáte až za hranicemi online, pojištění vám začne platit až za sedm dní a to už možná budete zpět v Česku.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..