Moderní technologie a bezpečnost

Moderní technologie a bezpečnost

Moderní technologie nám v dnešní době vypomáhají v lecčem, ale dostávají se už také do oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví. Využití moderních technologií nám umožňuje posunout se o krok dopředu, zrychlit některé procesy nebo je zdokonalit, na druhou stranu s sebou přináší i nová rizika a ohrožení, tím pádem také další zásady prevence. Negativní vliv a dopady bychom neměli přehlížet a podceňovat, proto se dnes podíváme na moderní technologie z pohledu BOZP.

Lokalizační technologie

Tyto technologie pomáhají s přesným zaměřením zaměstnance, což může být v některých situacích klíčové pro bezpečný výkon jeho práce. Zároveň zařízení dokáže odhalit také polohu jiných prvků na pracovišti, čímž se dá zabránit blížícímu se nebezpečí. Lokalizační technologie mohou být součástí oblečení či přileb.

Drony

Tato létající zařízení jsou čím dál tím oblíbenější a také dostupnější. Lidé v nich našli velkou variabilitu ve využívání a jednou z variant použití dronu je také v oblastech bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Dron lze uplatnit jako monitorovací nebo diagnostické zařízení, neboť se dostane do velkých výšek a nepřístupných míst. Zároveň můžeme přes jeho kameru aktuálně v čase sledovat a zachycovat potřebné záběry. Snižuje se tím například riziko pádu zaměstnance, který místo toho stojí či sedí pohodlně na zemi.

Silnější drony se dnes dají dokonce využívat pro přenos věcí nebo k jiných pracím, jako je aplikace barvy, čištění fasády a podobně. Některé drony se dají dokonce použít pro hašení požáru.

Z hlediska BOZP představují drony riziko z důvodu možného pádu dronu kvůli technické závadě, dále náraz nebo pád dronu kvůli špatné obsluze a nakonec narušení ochrany soukromí osob.

Létat s dronem je možné jen za podmínek platných právních předpisů a na základě povolení k provádění leteckých prací.

Virtuální realita

Virtuální realita má za pomocí počítačově vytvořeného prostředí navodit uživateli pocit věrohodnosti a reálnosti. Cílem je, aby člověk to, co vidí, považoval za skutečné. V oblasti BOZP se dá tato technologie využít například pro nácvik různých rizikových situací a jejich řešení. Například podání první pomoci, požární ochrana a podobně. Zároveň si přes virtuální realitu mohou vyzkoušet řízení různých přístrojů, než budou používat ty skutečné.

Přečtěte si také:

Kybernetická ochrana jako odvrácení BOZP hrozeb
Nevíte si rady s bezpečností práce? Lexikon BOZP vám usnadní práci

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..