rizika podnikání

Rizika podnikání

Ačkoliv zní podnikání a s ním spojená svoboda velmi lákavě, musí každý začínající podnikatel počítat s řadou faktorů, které mohou negativně ovlivnit jeho byznys. Je lepší předvídat a věnovat pozornost rizikovým situacím, než potom litovat. Na co byste si měli dát pozor?

Smlouvy

Dbejte na to, abyste měli vše hezky černé na bílém. Ústní dohody se člověku nemusí vyplatit a není dobré spoléhat na všechno, co vám kdo řekne. Pravou jistotu získáte, jakmile s dotyčným potvrdíte svou dohodu i písemně.

Závislost na jediném produktu

Vsadit vše na jednu kartu se nevyplácí nikde. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, co dalšího by zákazníky mohlo zaujmout. Počítejte dopředu s tím, že jeden jediný produkt nebo služba nebude zákazníky bavit věčně. Pojistkou vám může být diverzifikace.

Proč a jak diverzifikovat své příjmy?

Finance

Pamatujte, že byste vždy měli mít přehled o finanční situaci vaší firmy. Každý měsíc byste měli spočítat, kolik peněz v konkrétním období projde firmou, pečlivě si projít výdaje. Nezapomeňte také na nějaké rezervy, protože zvlášť v dnešní době nemůžete vědět, co zrovna přijde, kde dojde ke zdražování a podobně. Správná rezerva by měla pokrýt 3 až 6 měsíců běžného provozu. Pokud nemáte dostatek prostředků na vytváření rezervy, měli byste začít někde šetřit.

Pojištění

V životě často přichází nečekané chyby, nehody a další neplánované situace, které by vás mohli stát více peněz, než vůbec vlastníte. Myslete dopředu a sjednejte si včas pojištění, které bude na míru vytvořené pro vás a vaše potřeby a rizika.

Zaměstnanci

Bohužel celé podnikání neleží jen na vás, ale část odpovědnosti je také na zaměstnancích. Měli byste jim věřit, znát jejich schopnosti a naslouchat jim. Nezapomeňte také na jejich bezpečí, tedy dodržování pravidel bezpečnosti práce a požární ochrany. I kvůli úrazu nebo jiné újmě můžete přijít do rizika.

 

Proč propagovat sebe i své podnikání na sociálních sítích?
Brigádníci velice často zapomínají na daně
Co je to konverzní trychtýř a jak vám pomůže?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..