brigádníci a daně

Brigádníci velice často zapomínají na daně

Léto je už za námi a mnoho studentů se vrací do škol. Většina z nich byla během letních, horkých měsíců na nějaké brigádě a konečně se nyní během září mohou těšit na svou výplatu. Ovšem dejte si pozor, abyste měli všechno tak, jak má být. Podívejte se i na nutnost placení daní. Daně a brigádníci jsou aktuálně velice řešení, protože se ukázalo, že brigádníci aktuálně zapomínají na daně, což je špatně. Pokud si to brigádníci nepohlídají, můžou brzy nastat velké problémy.

Během léta se nejvíce pracovalo v různých sezonních pracích. Nejčastěji byly práce vykonávány na nějakou dohodu, většinou to však bylo na dohodu o provedení práce. Studenti se však bláhově domnívají, že pokud nepřesáhnou deset tisíc korun, tak se nemusí starat o daně. Jenže bohužel to v mnoha případech neplatí, což by si však brigádníci měli samozřejmě zjistit.

Samozřejmě platí to, že do deseti tisíc je výplata bez nějaké daně, ovšem mnohým brigádníkům vzniká povinnost platit daně automaticky přes všechno a mnohdy o tom bohužel nevadí.

Kdy vzniká daňový přeplatek u brigádníků?

Nejčastěji se brigádníci potýkají s takzvaným daňovým přeplatkem. Ten vzniká většinou u daně z příjmu, kdy se do toho všeho vloží slevy na poplatníka. Nárok na zvýhodnění vzniká totiž automaticky každému. Čerpá se toto zvýhodnění bez ohledu na to, kolik měsíců poplatníci pracovali. Dnes je sleva na poplatníka skoro 25 tisíc korun.

Většinou ho uplatňuje zaměstnavatel každý měsíc, kdy se částka pohybuje kolem dvou tisíc korun. Zvýhodnění se vztahuje na takové brigádníky, kteří podepsali prohlášení k dani z příjmů.

Jak je to s dohodou o provedení práce?

Pokud jste zaměstnaní na dohodu o provedení práce, musíte mít na mysli, že nemůžete mít podepsané přihlášení k dani u více zaměstnavatelů současně. Dohoda o provedení práce je dnes jednou z nejčastějších dohod, kdy se uzavírá smlouva se zaměstnavatelem na maximálně 300 hodin ročně.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..