Půjčky od příbuzných

Kvůli dovoleným se Češi zadlužují

Průměrná cena za dovolenou, kterou jsou obyvatelé České republiky ochotní zaplatit, se pohybuje okolo 17 tisíc korun. Mnozí na to však ani nemají potřebné finance a tak si půjčují a zadlužují se. Ukazuje se, že téměř každý čtvrtý Čech o půjčce alespoň uvažuje a pod tlakem z blížícího se volna nejsou schopni vyhodnotit budoucí rizika půjčky.

Půjčky na dovolenou jsou jedním z častých důvodů, proč si lidé půjčují. Přitom velká spousta ekonomicky aktivních lidí si odkládá peníze stranou právě na dovolenou.

Lidé napříč věkovým spektrem nejčastěji zavítají pro půjčku do banky. Takoví lidé jsou finančně méně gramotní a zadluží se tak i na několik let. Další časté kroky k půjčce pak vedou k příbuzným. Od těch by si nechaly půjčit až dvě třetiny lidí. Návratnost je však pro půjčujícího velmi riziková. Lidé splácení příbuzným nepovažují za takovou nutnost jako u bank. Splácejí pozdě nebo v horším případě nesplácejí vůbec, protože se jim zkrátka nechce. A důvěřiví příbuzní se pak těžko domáhají o navrácení svých peněz, když tu půjčku mají podloženou jen dobrým slovem. Každá čtvrtá pohledávka se týká soukromých půjček, což je nejčastěji uváděná pohledávka hned po neuhrazených fakturách.

Půjčku má zhruba každý druhý Čech, splátky neplatí každý osmý. Jeden z deseti Čechů si dokonce půjčuje na splácení svých dluhů z minulosti.

 

Na placení faktur je dost času

Česko má jednu z nejhorších platebních morálek v Evropě. Ta se během léta ještě prohlubuje. Hrazení faktur je pro třetinu firem pase. Platí je až po splatnosti. A není těžké si domyslet, že kvůli dovoleným prostě chybí peníze na zaplacení závazků. A takovéto prodlužování doby splatnosti faktur je důvodem zániku mnoha malých firem a živnostníků. Jen loni bezmála 51 tisíc živností zaniklo.

Živnostníci takto ochuzení o své zisky se pak ani nesnaží dluhy vymáhat, ale raději se svou činností skončí. Obecně platí, že nejlepší úspěšnost vymáhání dluhu se pohybuje do tří měsíců po splatnosti. Pokud věřitel s vymáháním otálí, jeho úspěšnost dramaticky klesá.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..