Zadlužení

Jak se můžete zadlužit u zdravotní pojišťovny?

Každý řádný občan České republiky je povinen platit si zdravotní pojištění. Lehce se vám však stane, že se pojišťovně zadlužíte a pravděpodobně nebudete ani vědět, jak se to stalo nebo nebudete dostatečně informovaní, abyste zadlužení vůbec předešli.

Stát platí pojištění pouze za státní pojištěnce. Těmi se myslí nezaopatřené děti, nezaměstnaní lidé na úřadě práce, příjemci rodičovského příspěvku a důchodci. Ostatní a tedy pracující lidé jsou povinni své zdravotní pojištění platit. Pokud se tak z nějakých důvodů neděje, pojišťovna předepíše penále a vystaví pokutu. Při neuhrazení těchto částek začne pojišťovna peníze vymáhat.

Častěji opomenou nějakou povinnost OSVČ, ale i OBZP se může zadlužit.

 

Osoby bez zdanitelných příjmů

Jinak řečeno lidé, kteří nejsou ani zaměstnanci ani OSVČ, ale jsou nezaměstnaní. Pokud v té době nejsou vedeni v evidenci na úřadu práce, nejsou ani státními pojištěnci. A takoví lidé jsou OBZP. Ti mají povinnost si v době své nezaměstnanosti platit zdravotní pojištění a to vždy do 8. dne následujícího měsíce. Částka činí 13,5 % z minimální mzdy a v roce 2016 to je 1 337 korun.

 

Samostatně výdělečné osoby

Všechny OSVČ podnikající na hlavní pracovní činnost si samy musí platit zdravotní pojištění. Pokud si na to člověk dostatečně nemyslí, aby v každém měsíci patřičnou měsíční zálohu včas odeslal, pak mu může přijít pokuta. Stejně tak musí všechny OSVČ (na hlavní i vedlejší činnost) dodat ročně přehled o všech příjmech a výdajích. Nesplnění této povinnosti vede k pokutám, které se zvedají při častějším neplnění povinností. Pojistné je vypočteno v pravděpodobné výši, což je pro OSVČ nevýhodné. Navíc stále neuniknou povinnosti přehled i zpětně doručit.

Po včasném odevzdání přehledu o příjmech a výdajích je nutno navíc změnit trvalý bankovní příkaz, protože se odvádí nová výše měsíční zálohy. Při zapomenutí této skutečnosti už byste se znovu začali zadlužovat, když by byla měsíční záloha nižší než hodnota odpovídající hospodářskému výsledku.

 

Zaměstnanci s přivýdělkem

Pokud k zaměstnání provozujete vedlejší samostatně výdělečnou činnost, je třeba z ní i při nízkém hrubém zisku platit pojištění. Nebo pokud pracujete pouze na dohodu o provedení práce s odměnou menší deseti tisíc korun, nemáte se zdravotní pojišťovnou vyřešený pojistný vztah. Opět nejste zaměstnancem, OSVČ ani státním pojištěncem a musíte si tak hradit zdravotní pojištění sami.

 

Obecné oznámení

Evidence na úřadu, přiznání na důchodu, zahájení podnikání… všechno se musí zdravotní pojišťovně nahlásit do 8 dní od změny stavu. Pokud to tak není, pokud zaměstnavatel nesplní svou povinnost ohlásit vaše nové zaměstnání na pojišťovnu, může se stát, že jednoho dne vám přijde dluh. Proto si vše raději ověřujte.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..