Pojištění nemocenské

MPSV připravuje změny v nemocenské pro OSVČ i zaměstnance

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákona týkající se zjednodušení systému odvodů pojištění nemocenské. Pokud bude schválena, mohla by začít platit od roku 2018.

Teoretické dřívější platby…

Stejně jako splatnost sociálního pojištění by se měla změnit i splatnost nemocenského pojištění. Nově by se měly zálohy platit v měsíci, ke kterému se vztahují, nikoliv zpětně, jako tomu je teď. V praxi by to tedy mělo vypadat tak, že záloha za leden by byla splatná do posledního lednového dne. V současnosti lze zálohu za leden složit do dvacátého dne následujícího měsíce, v našem případě tedy do 20. února. To však v praxi vytváří trochu zmatek. Lidé si mnohdy neuvědomují, že se zálohy platí zpětně. Nejčastěji pokud jsou na nemocenské nebo mateřské. Měsíce, za které nezaplatili, se jim mohou začít slévat dohromady. Pak se ochuzují o dávky.

Dobře nastavené v současnosti není ani to, že inventuru uhrazených záloh od sociálky musíte odevzdat až v únoru, přestože přehled o příjmech a výdajích můžete teoreticky odnést na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) už v lednu. Uhrazení záloh za nemocenské pojištění v daném měsíci by mělo pomoci.

… a teoretická tolerance zpoždění

Pro všechny bude logičtější platit pojistné v daný měsíc, na který se bude vztahovat, ale novela bude pamatovat i na opozdilce a tak bude možné uhradit zálohy nikoliv do dvacátého dne následujícího měsíce, ale nově do posledního dne následujícího měsíce. Pokud se to však stane, je nutné počítat s tím, že vám bude umožněno zaplatit jen minimální výši pojistného (115 korun měsíčně).

Nově také nebudete muset žádat o vrácení přeplatku na pojistném. Pokud vám na něj vznikne nárok, OSSZ vám určitou část vrátí automaticky. Část přeplatku ve výši dvojnásobku minimálního pojistného si jako prevenci ponechá sociálka. Proč? Aby měli z čeho pokrýt pojistné, pokud nestihnete ani ten nejzazší termín splacení zálohy.

 

Nové regule i pro zaměstnaní malého rozsahu

Pokud na sebe budou navazovat dvě zaměstnání stejného druhu (DPP a DPP, či jiné) mělo by jít o nepřetržité nemocenské pojištění. Tím by se zaměstnavatelům ulevilo od oznamovacích povinností a výše dávek by více odpovídala skutečným dosahovaným příjmům. Dále by mělo jít o možnost nároku na dávky nemocenské, pokud zaměstnání malého rozsahu stále trvá a po předchozí tři měsíce byly splňované podmínky pro vznik nároku na dávku (výše příjmu nad limity, při kterých vzniká povinnost platit zálohy na pojistné). Tím by se mělo zamezit tomu, že člověk, který se dostal do pracovní neschopnosti již na počátku měsíce, nedosáhl na limit příjmu, který by mu zaručil platbu pojistného.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..