Kdy vám bolest při cvičení ubližuje?
Sportování je dobré pro vaše tělo i mysl. A cítit se trochu rozlámaně – to ke cvičení patří. Pokud se však další den nemůžete ani pohnout nebo při cvičení cítíte až mučivou bolest, je něco špatně.
Větší a bolestivější namožení svalů pociťují především lidé, kteří s tréninkem začínají prvně nebo se k němu vrací po delší době. Pokud to tak je, je potřeba začínat s lehčí zátěží a svaly postupně navykat k pravidelné zátěži. Bolest by se tak měla snížit na minimum a lehké dvoudenní namožení by mělo být známkou toho, že cvičíte správně.
Avšak ne všechny typy bolesti značí to, že cvičení vám správně rýsuje svaly. Některé bolesti mohou značit vážné zdravotní problémy a neměly byste je podceňovat.
Jeden druh bolesti
Ať už vás při napínání bolí koleno, při zdvihu rameno nebo při běhu kyčel, doporučuje se zajít za specialistou a v posilovně moc nemachrovat. Každý člověk zvládne jinou zátěž, takže se nesnažte dělat to, co namakaný chlapík vedle vás, ale to, co sami nejlépe zvládnete.
Poškození svalů a kloubů
Jestliže náhle pocítíte ostrou intenzivní skoro až oslepující bolest, neznamená to, že vaše cvičení je fyzicky náročné, ale že máte zdravotní problém. Pokud i přes doporučení necvičit budete bolavé končetiny namáhat při snaze bolest rozcvičit, můžete si závažně poškodit sval nebo kloub.
Otok a zarudnutí
Přetrvávající bolest kolena má na svědomí přetažení. Jestliže však nemůžete běhat nikdy, když se o to pokoušíte, navštivte fyzioterapeuta, který vám pomůže posílit oblasti náchylné ke zranění. Otokům kolene lze předejít protažením před i po cvičení.
Selhání svalů
Když se vám svaly při cvičení třesou lehce, je všechno v pořádku. Pokud však pociťujete třes intenzivnější a dlouhodobý, můžou vám selhávat svaly. Doporučuje se s cvičením přestat, jinak si můžete sval natáhnout nebo dokonce i natrhnout a ještě si jinak ublížit při současném cvičení, které provádíte.
Svalová horečka
Je to opožděná svalová bolest, která se projeví většinou až na druhý den po cvičení a může trvat i několik dní potom. Může být jen lehká, ale taky díky ní nemusíte vylézt ani z postele. Opět se projeví spíše u začátečníků. Bolest je způsobena drobnými trhlinkami v tkáni a zánětlivé procesy během fáze zotavování. Pro předejití tohoto druhu bolesti se doporučuje jíst hodně bílkovin, před cvičením se rozehřát a po konci se protáhnout.
Při cvičení i po něm pijte hodně čisté vody – to je základ, a pokud si budete chtít od bolesti trochu ulevit, pomoci vám může plavání, vířivka nebo sauna. Lehčí procházka nebo projížďka na kole či kolečkových bruslí vám taky může ulevit od bolesti. U pravidelného tréninku nezapomínejte ani na kvalitní stravu s dostatkem bílkovin a zeleniny.