Životabudič

Jaké jídlo vás zaručeně správně „nakopne“?

Ráno si to zažil asi každý. Vylezete z postele a už byste se do ní nejraději zase vrátili. Jenže den právě začal a vy toho musíte tolik udělat. A pak, když už se konečně trochu vzchopíte a dojdete do práce, za pár hodin vás únava přepadne znovu. Někdo se pravidelně dopuje kofeinem v kávě nebo zeleným čajem, ale co dělat, když ani to vás dostatečně neprobere? Zkuste si dobít energii některými z následujících potravin.

 

Ovesné vločky

Na ideální začátek dne je vhodné dát si misku ovesné kaše či müsli, které vám do těla dodají velmi důležité živiny (vápník, draslík, hořčík, vitamíny, vlákninu a další), jež bojují se stresem a momentální či chronickou únavou. Oves také pomáhá také zvyšovat pozornost, zlepšovat soustředění a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Energie se vám bude do těla dostávat postupně a déle tak vydržíte svěží.

 

Banány

Obsahují snadno stravitelné sacharidy, jež rychle dodají tělu energii a pozvednou soustředění. Téměř okamžitě tak zaženou nepříjemnou únavu. Obsahují také draslík, který posiluje správnou funkci svalů a nervů, snižuje krevní tlak a dodává pocit pohody.

 

Mandle

Všechny základní a důležité živiny obsahují také mandle. Kromě nich jsou bohaté na prospěšné tuky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Mandle posilují nervový systém a napomáhají proti úzkosti i stresu. Díky vysokému obsahu bílkovin jsou vhodné i pro sportovce, jelikož dodávají pevnost svalům.

 

Čočka

Tělo dokáže přeměňovat esenciální kyseliny na potřebné bílkoviny. A těch je čočka plná, stejně jako železa. Nedostatek železa zapříčiňuje, že jste vyčerpaní a bez síly, což může vést ke stresu. A čočka obsahuje přibližně stejně železa jako maso. Navíc je nízkokalorická a vhodná i pro lidi trpící chudokrevností. Můžete si ji připravit mnohými způsoby, od teplé polévky až po studenou pomazánku.

 

Brokolice

Ideální proti letargii je i brokolice plná všelijakých živin a vitamínů. Vitamín C obsažený právě i v brokolici odstraňuje pocit únavy a zlepšuje funkce imunitního systému. Obsahuje ale i koenzym Q10, který v těle produkuje energii. Nejvíce živin z ní dostanete za syrova, ale pokud uvažujete o tepelné úpravě, dejte přednost vaření v páře.

 

Sezamová a slunečnicová semínka

Pokud vás trápí mlsná, zkuste místo kousku čokolády chroupat pár lahodných semínek. Nejen že vás povzbudí, ale také dodají vašemu tělu potřebné živiny, které by v čokoládě nenašly. Sezamová semínka zaženou únavu, neurózu i depresi a podpoří vitalitu i sexuální energii. Slunečnicová semínka pak kromě jiného pomáhají proti nespavosti či nervozitě.

 

Naklíčená semínka

Hodnoty energie vám zůstanou na vysoké úrovni, pokud si dopřejete naklíčená semínka. Ať už si je vypěstujete sami doma nebo si je koupíte v obchodě, zaručí vám výsledek toho správného životabudiče.

 

Za vyčerpáním může stát mnoho faktorů, podle odborníků však má velký vliv špatný životní styl. Samozřejmě je důležité do sebe neládovat jen samou nezdravou stravu, ale důležité také je jíst po malých porcích a častěji během dne. Proto zvažte konzumaci výše uvedených potravin jako svačinky během hlavními jídly a uvidíte, že únava už vás nebude trápit tolik jako dosud.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..