Koupě domu v obci

Stále vyšší poptávka je po domech mimo města

Jak už to tak bývá, jedna éra končí a nová začíná. Takový je obvyklý koloběh života. A přesně tohle se teď děje v oblasti bydlení. Od počátku devadesátých let až do nedávna byl rozšířený trend bydlet ve velkých městech. Teď se však doba obrací a lidé z velkých měst prchají do menších obcí. Zájem o nemovitosti mimo velkoměsta stále roste a důvodem je nižší cena domů i stále se lepšící dopravní obslužnost.

Pokud chcete ušetřit pár miliónů, obětovat vzdálenost pár desítek kilometrů od nějakého většího města se rozhodně vyplatí. Samozřejmě, že bude výše ceny záležet na stavu nemovitosti, ale nikdy nezaplatíte tolik, co na přilehlém okraji velkoměsta. A vědí to i lidé, kteří se v poslední době rozhodli pro koupi nemovitosti mimo město. Ekonomický růst situaci také napomáhá, protože se lidem shání práce lépe mimo velkoměsta.

Porovnání českého, německého a rakouského realitního trhu společností Sberbank ukazuje, že Češi rádi investují do svého. Také se jim vyplácí investice do věcí, které dlouhodobě zvyšují hodnotu nemovitosti. Může se jednat o rekuperační jednotku, která šetří energii, nebo o poctivá okna a dostatečné zateplení. Na škodu jim nepřichází ani investice do opravdu kvalitní postele, která je potřebná pro regeneraci organismu. A investice do bezpečnostních prvků se také vyplatí těm, kteří nechtějí patřit k těm 62 tisícům vykradených jen za minulý rok.

Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit, si myslí, že právě teď jsou dobré podmínky pro koupi domu nebo bytu. Proč? Hypotéky jsou výhodné, lidé mají práci a zvyšují se platy. Lidé tak mají větší chuť zavázat se k tomuto kroku. Podle něj už jsou však všechny nové byty vykoupené a tak ceny nemovitostí rostou. „Peníze, které lidé ušetří na levnějších hypotékách, jsou kompenzovány částkou, o kterou si připlatí v kupní ceně bytu. Developeři ale nedokáží tento růst poptávky rychle a jednoduše vykrýt,“ poznamenal Kozub.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..