Zdravotní pojištění

Jak na finance a pojištění po skončení školy?

Po úspěšném absolvování střední nebo vysoké školy začíná pro bývalé studenty období dospělosti – hledání práce, placení pojistného, účtů, atd. A mnozí ani netuší, co všechno taková dospělost obnáší, dokud si to nezažijí na vlastní kůži. Proto jsme pár tipů a rad sepsali.

Maturanti přijatí na vysokou školu to mají nejjednodušší. Přes prázdniny i po nich, za ně zdravotní pojištění platí pořád stát a to do konce studia. Starší studenti nad 26 let už si hradí zdravotní pojištění sami. Prázdniny si však také mohou dovolit i ti, kteří se na další studia již nechystají. Až do konce srpna za ně pojištění hradí stát a lze tak tuto dobu využít k hledání práce.

Platí to však pouze pro středoškolské studenty. Vysokoškoláci mají hrazený pouze měsíc ode dne složení závěrečné státní zkoušky. Při dalším stupni vysokoškolského studia pojištění řešit nemusí, ale pokud si nenajdou práci, je nutné se koncem srpna zaevidovat na úřadu práce. Ten platí zdravotní pojištění zpětně za celý měsíc, takže i registrace poslední srpnový den je zachrání od vlastního placení zdravotního pojištění.

Jestliže si absolventi střední školy nenajdou zaměstnání do konce srpna, od 1. září se musí zaregistrovat do evidence na úřadu práce. ÚP za ně poté i nadále bude odvádět zdravotní pojištění. Na podporu v nezaměstnanosti nárok mít nebudou, ale doba strávená na úřadě se započte do let odpracovaných pro důchod.

 

Bez práce, zato s podnikáním

Samozřejmě lze místo práce začít podnikat. Je tak nutné po absolvování studia oznámit zdravotní pojišťovně i České správě sociálního zabezpečení, že ze statutu studenta přechází na osobu samostatně výdělečně činnou. OSVČ jsou povinny platit minimální měsíční zálohy na zdravotní pojištění (pro rok 2014 to bylo 1752,-) a také minimální zálohy na sociální pojištění (1894 korun taktéž pro rok 2014).

Dospělost tak není jednoduchá, ale přeci jen si ji absolventi mohou trochu osladit. Lze zažádat o konto pro absolventy, které pomůže získat i pár výhod. Nebo také speciální kartu absolventa, kterou nabízí několik univerzit. S tou můžete získat určité slevy, zdarma přístupy do fakultních knihoven nebo levnější vstupy do různých galerií.

One Comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..