Co nelze vrátit

Výjimky vrácení zboží nakoupeného přes internet

Ano i takové výjimky existují. Přesto, že většinu zboží nakoupeného z pohodlí domova přes internet můžete do 14 dnů bez udání důvodu vrátit, existují i určité výjimky, kdy to tak lehce nelze nebo to nelze vůbec. Vypovědět kupní smlouvu můžete do 14 dnů, i pokud jste ji uzavřeli distančním způsobem po telefonu nebo mimo prostory určené k podnikání.

Ne vždy lze nechtěné zboží vrátit zpátky

Například takový občerstvovací automat je přímým úkazem, kdy zboží nelze vrátit zpět. Jakmile ho jednou vydá, nemůžete v něm zboží nechat a domáhat se vrácení peněz. Stejné je to i s dodávkou potravin a jiného zboží běžné spotřeby. Pokud vám zboží dojde zkažené nebo s očividnou závadou, lze jej reklamovat, nikoliv však na druhý den vrátit čtyři rohlíky z šesti koupených.

Další oblastí je zboží, které si necháte udělat na míru. Takové zboží nelze vrátit a je to jasně sepsáno v podmínkách smlouvy. Vámi požadované rozměry ať už nábytku nebo oblečení by nikdo jiný nemusel chtít a prodávající tak zboží zpět nevezme. Nejedná se však o zboží, které si vyberete v katalogu a jen si ho necháte sestavit podle svých představ.

Hygienicky zabalené zboží po jeho rozbalení také nelze vrátit. Neplatí to však u všech sáčků, ve kterých vám zboží přijde. Jedná se především o vybalení kartáčku na zuby nebo jiných intimních věcí. Tričko zabalené v igelitu můžete klidně rozbalit, vyzkoušet a vrátit.

Nelze vrátit také věci, které by mohly být zneužity k bezplatnému propůjčení. Mluví se například o novinách a časopisech, ale také o softwaru, hudbě a filmech zakoupených a stažených online, aby nedocházelo k jejich bezplatnému kopírování a zneužívání služeb, které tyto věci nabízejí v nehmotné formě a tedy ne na CD nosičích.

Nešťastné je to i s vracením lístků na kulturní akce. Poskytovatelé častokrát neumožňují storno takového nákupu a proto je často lepší lístky odprodat někomu, kdo se akce může zúčastnit. Další nepříjemností může být ubytování, které si naplánujete na určitý termín a poté nemůžete jet. To už je horší než sehnat někoho, kdo místo vás půjde jeden večer na koncert. A bohužel některé typy služeb společně s ubytováním jako je doprava nebo stravování, nemusí umožnit storno v plné výši nebo vůbec alespoň nějaké storno. To platí i o celkovém zájezdu. Tady vám za storno bude taktéž účtován poplatek a to klidně i ve výši celé ceny zájezdu. Čím později storno nahlásíte, tím více utratíte za sankce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..