Krátká dovolená

Dovolenkoví asketové: Volno na týden s prací za zády

Moudrý člověk pravil, že dovolená má trvat tak dlouho, aby si šéf všiml, jak mu chybíte. Ne však tak dlouho, aby pochopil, že i bez vás se obejde.

Tímhle se však většina Čechů příliš neřídí. V přílišných vedrech, která v kanceláři nebo na pracovišti v létě panují, si Čeští zaměstnanci svou dovolenou raději kouskují, než aby vycestovali na dva týdny a načerpali nové síly. A když už si dovolí týdenní volno, tak jedině s pracovním mobilem a přístupem k firemnímu mailu. Což je samozřejmě špatně. Dovolená je od toho, abyste si vyčistili hlavu od pracovních záležitostí.

Tyhle pracovně volné týdny mimo kancelář nebo pouhé prodloužené víkendy vám nedovolí zregenerovat kompletně celý organismus, abyste byli svěží a plní energie, když se do práce zase vrátíte. Léto uteče jak nic a vám už potom nezbude nic jiného, než vytáhnout podzimní kabáty a postesknout si, že jste z léta skoro nic neměli.

Podle psychologa Tomáše Vašáka se bojí pracovní kolektiv opustit na delší dobu. Zvláště ti zkušení. „Nemají strach z toho, že vypadnou z pracovního procesu, spíš se mohou dostat pod tlak týmu, když si vezmou dlouhou dovolenou,“ vysvětluje psycholog

 

Volno bezmála na měsíc i déle

V zahraničí je normálně běžné brát si souvislou dovolenou až na tři týdny. Pro konzervativní Čechy je to však zapomenutým snem. Ovšem najdou se i čestné výjimky, které si tří týdenní volno vezmou bez výčitek. Společnost Profesia potvrdila, že v Česku trend dlouhých dovolených stále moc nefrčí, ale i situace se začíná zlepšovat. Lidé se nebojí vyhazovu a tak dokáží i v klidu relaxovat. Počet dovolenkářů se dvěma týdny volna se stále zvyšuje.

Plánovat kratší dovolenou, ale zato třikrát ročně může být stresující a vy si pak svůj odpočinek neužijete tak, jak byste měli. Svůj organismus od práce vypnete navíc až po nějaké době, takže týdenní volno na odpočinek prostě nestačí. Dobře to podle psychologů dělá pan Petr z Liberce, který jednou ročně vyráží na pěti týdenní dovolenou. „Mám práci náročnou na zodpovědnost, myšlení a čas, takže když si chci odpočinout, dělám to důkladně,“ vysvětluje IT analytik, proč se začátkem léta prakticky nastěhuje do daleké ciziny.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..