Moderní závislost

Netrpíte náhodou nějakou moderní závislostí?

Doba ledová, doba kamenná, bronzová či železná. Ne tohle není hodina dějepisu, jen malý výčet historie lidstva. Naši předci lovili mamuty, z jejichž kůží si vlastnoručně šili ošacení a kreslili po stěnách jeskyní vlastní krví. My pro zábavu vystřelujeme naštvané ptactvo na zelené potvůrky, nakupujeme oblečení online a komunikujeme na vzdálenosti celé zeměkoule. Žijeme v době moderní.

Taková doba v sobě však skrývá mnohá pokušení a někteří si z vášně k nim dělají až závislost, která mnohdy zachází až za hranice zdraví a zdravého rozumu.

 

Shopaholismus

Pokud vás někdo nazval shopaholikem, jste závislý na nakupování. Při každé možné příležitosti vyrážíte do nákupních center a utrácíte šílené množství peněz za věci, které ani nepotřebujete. Když nemůžete nakupovat, jste podráždění a trpíte úzkostí. Pocit uspokojení ve vás zanechá jen plná taška nových věcí a o pár tisíc chudší účet. Poté však přijde pocit viny a zanedlouho tužba dalšího nákupu. A taková závislost může být velmi nebezpečná. Zadlužíte se, začne se vám hroutit soukromý život a je pozdě litovat. Pokud si myslíte, že i vy patříte k šesti procentům populace závislé na nakupování, dejte si pozor a třeba vyhledejte odbornou pomoc.

 

Drobná vylepšení

Velké peníze se dají protočit také tehdy, pokud jste závislí na plastických operacích. Každému se stane, že se mu na sobě něco nelíbí a rád by to trochu chirurgicky vylepšil. Ovšem pokud už za sebou máte pár takových operací, pár dalších jich máte naplánovaných před sebou a stále na sobě objevujete něco, co by chtělo vylepšit, trpíte dysmorfofobií. To je porucha chorobné nespokojenosti s vlastním tělem. Pokud i vy patříte k závislým na plastikách, doporučujeme raději zkouknout pár řad seriálu Plastická chirurgie s.r.o., než ji podstoupit znovu na vlastní kůži.

 

Makačka v posilovně

A s touhou po krásném těle souvisí i závislost na cvičení. Pohyb a zdravá strava jsou určitě na místě u většiny populace, ale přehnaný pohyb a nikdy nekončící diety můžou vést až k poruše organismu. Pravidelný sport je v pořádku, stejně tak i občasné chození do posilovny. Pokud však v posilovně začnete trávit více hodin než doma a přestanete kvůli posilování chodit do práce, pak už to v pořádku není a měli byste se zamyslet, zda vám vymakaná postava přinese to správné uspokojení, které nejspíš marně hledáte.

 

Chytré věcičky

Ani největší vynález moderní doby není bez poskvrnky temných závislostí. Mobily, notebooky, herní konzole. To všechno může způsobovat závislost spojenou se závislostí na internet. Pokud chatujete a surfujete na internetu až do ranních hodin a i po krátkých dvou hodinách spánku se probouzíte nesví z toho, co jste všechno v tom online světě zameškali, máte dost velký náběh na to, být na internetu závislí. A pokud vybíráte dovolenou jenom podle symbolu značícího všudy přítomnou wi-fi síť, pak jste tutově závislí. A nejspíš se neobejdete jen bez jediné internetové stránky. Ať už je to nějaká sociální sít, erotická nebo jakákoliv jiná stránka. Taková závislost se může dost ošklivě podepsat na vašem soukromém životě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..