Placení daní

Příliš chaotický daňový systém v ČR

Rok se dělí na 2 období. Pomyslným prvním obdobím je to období, kdy daňoví poplatníci pracují a vydělávají na pokrytí výdajů vlády a veřejných institucí. Druhé pomyslné období značí tu dobu, kdy si lidé vydělávají sami na sebe. O penězích, které za to období vydělají, si rozhodují sami. Tato pomyslná období od sebe dělí den daňové svobody, který letos připadl na 2. června 2016. Pro stát tak daňoví poplatníci letos vydělávali 153 dní – o dva dny méně než loni.

Podle Jiřího Medřického ze společnosti Baker Tilly může být za pozitivním posunem hospodářský růst ekonomiky a také přestupný rok. Den daňové svobody však ukazuje, že při srovnání s ostatními státy jsme na tom pořád dost bídně. Nastavení daňového systému v České republice nemá moc lichotivé výsledky. Všechno okolo daňových zákonů a jejich agendy je příliš zdlouhavé a tudíž i finančně náročnější. Proto nemá dobrý dopad na podnikání v České republice.

Přitom jednodušší daňový systém by u nás kladně ovlivnil podnikání, což by přispělo i dalšímu ekonomickému rozvoji. A taky by nalákaly investory. Ti se přeci jen raději poohlédnou po zemích, bez složitého daňového systému.

A i když se situace letos posunula malinko kupředu, podle ředitele Liberálního institutu Petra Koblovského je situace v současné době velmi nestálá. „Ekonomika se pohybuje v cyklech, takže letošní růst HDP, který Den daňové svobody posouvá směrem k začátku roku, může za pár let vystřídat pokles a posun Dne daňové svobody opačným směrem. Pokud nebude apetit státních institucí utrácet peníze daňových poplatníků klesat, což s nástupem zákona o státní službě zjevně nelze očekávat, je pravděpodobné, že Den daňové svobody „oslavíme“ až o prázdninách,“ upozorňuje Koblovský.

 

Porovnání počtu hodin věnovaných daňové agendě

Stát2015 (počet hodin)2016 (počet hodin)
Česko413405
Německo218218
Polsko286271
Slovensko207188
Dánsko130130

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..