nový rok

Co s sebou přináší nový rok 2023?

Začátek roku s sebou klasicky přináší novinky a věci, na které byste jako podnikatel neměli zapomenout. Přinášíme vám přehled toho, co v podnikání pro nový rok 2023 čekat.

Minimální zálohy za sociální a zdravotní pojištění

Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění se letos zvednou podstatně méně než v minulém roce. Konkrétně dohromady stoupnou pouze o 198 korun měsíčně. Minimální záloha na sociální pojištění při hlavní činnosti tak pro rok 2023 činí 2944 korun měsíčně a záloha na pojištění zdravotní vzrostla na 2722 korun.

Přihlášení k paušální dani  probíhá do 10. ledna 2023. Platili byste tak za rok 2023 jediný odvod měsíčně, který zahrnuje minimální zálohu na zdravotní a sociální pojištění navýšenou o 15 procent a k tomu ještě  100 koruny na daň z příjmů. Celkem se tedy měsíčně odvádí částka 6208 korun.

Přečtěte si také: Jak zhodnotit své peníze? Investování je jistota!

Datová schránka

Mezi dlouho probíranou změnu pro nový rok 2023 patří datová schránka. Ta bude od roku 2023 povinná pro všechny živnostníky a další podnikatele (OSVČ). Stát všem aktivuje datovou schránku automaticky a přihlašovací údaje dostanou všichni noví uživatelé postupně během ledna až března.

Přečtěte si také: Víte, jak správně naložit se svými financemi?

Konec umělým slevám

Zobrazování slev dostane jednotná pravidla, skončí tím tedy vytváření takzvaných umělých slev, na které narážíme především během akcí, jako je Black Friday a podobně. V rámci umělých slev došlo pár dní před slevovou akcí ke zvýšení ceny výrobku, aby poté nová cena byla pro zákazníky lákavější. Mnohdy se přitom jednalo o podobnou nebo dokonce stejnou hodnotu. Od 6. ledna musí obchodník označit jako původní (přeškrtnutou) cenu nejnižší částku, za kterou dané zboží v posledních 30 dnech prodával.

2 Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..