zvýšení odvodů

Co by znamenalo zvýšení odvodů pro OSVČ?

Rok 2023 je ve znamení změn, zdražování, prodloužení odchodu do důchodu, ale také zvýšení odvodů pro OSVČ. Ministerstvo práce a sociálních věcí v tomto případě předložilo dvě varianty zvýšení sociálního pojištění. Co by zvýšení pro OSVČ znamenalo?

Odvody OSVČ aktuálně

Aktuálně si OSVČ vezme své reálné příjmy a k nim uplatní reálné výdaje nebo výdajový paušál. Z rozdílu poté vypočte 15% daň z příjmů. Z příjmů nad maximální vyměřovací základ se pak platí sazba 23 %.

Zdravotní a sociální pojištění OSVČ se následně počítá z 50 % vyměřovacího základu (50 % rozdíl mezi příjmy a výdaji). Sociální pojištění zde tvoří 29, 2 %.

Někteří OSVČ se rozhodly pro placení tzv. paušální daně, která letos v prvním pásmu činí 6208 Kč měsíčně.

Přečtěte si také: Co s sebou přináší nový rok 2023?

První varianta

První z možností by zasáhla především nejmenší podnikatele, protože by došlo ke zvýšení minimálního vyměřovacího základu sociálního pojištění.

Návrh, který nyní řeší vláda, počítá podle webu SeznamZpravy.cz v první variantě s postupným zvýšením minima u sociálního pojištění ze stávajících 25 % průměrné mzdy na 40 %.

Takto velké navýšení by ohrozilo zejména malé podnikatele, kteří už teď platí minimální zálohy. Těch je v ČR dle odhadů České správy sociálního zabezpečení 30 až 40 %.

Přečtěte si také: Buďte svým vlastním šéfem.

Druhá možnost

Druhá cesta by vedla přes zvýšení odvodů pomocí vyměřovacího základu. Podle návrhu by se měl zvýšit z nynějších 50 % na 70 %. Jednoduše řečeno by se tato varianta dotkla především podnikatel s příjmy nad 500 tisíc, zatímco malý by stále platili své minimální zálohy. Vyšší odvody by se promítly do vyšších důchodů.

One Comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..