Práce na volné noze

Zaměstnání nebo práce na volné noze?

Pro většinu lidí znamená zaměstnanecký poměr jistotu a stabilní příjem. To je sice častokrát pravda, ale zaměstnání má také své stinné stránky. Je svazující a omezuje každodenní život. Vymezuje dobu, po kterou se zaměstnanec musí práci věnovat a určuje i styl oblékání. Co naplat, že váš šatník obsahuje jen ležérně-sportovní kousky. Chcete-li pracovat v kanceláři, budete jej muset doplnit o pár formálních kousků, obleků či kostýmků. A že potřebujete dovést dítě do školky a teprve potom přijít do práce? Zapomeňte. Jako zaměstnanec nikdy nebudete svým vlastním pánem. Je možné narazit na shovívavého zaměstnavatele, který vám vyhoví, ale budete jej muset požádat.

Jako OSVČ se však nikoho ptát nemusíte. Podnikatelský život s sebou nese volnost ale i vlastní odpovědnost, větší pracovní úsilí a starost o finance. Když však svému snu dodáte dobrý podnikatelský záměr, o který bude na trhu zájem, můžete uspět a uspořádat si každodenní život podle svého. A budete k tomu mít dobrých 5 důvodů:

1. Chodit do kanceláře každý den? Minulost.

Rozehřáté místnosti s těžkým vzduchem a plné Vašich kolegů prahnoucích po nových drbech, které by mohli roznášet, se mohou stát minulostí. Pryč s dobami, kdy každý slyšel i viděl vše, co děláte, a každý opožděný příchod do práce znamenal malér. Jako živnostník sami rozhodnete, zda je cesta do kanceláře opravdu nutná nebo se práce dá vyřešit elektronicky z pohodlí Vašeho domova nebo třeba při pobytu v parku na čerstvém vzduchu.

2. Vydělejte tolik, kolik potřebujete.

Firmy obvykle mají nereálnou představu o plnění cílů týkajících se příjmů a jejich rozpočítávání mezi jednotlivá oddělení. Strategii vypracovává někdo, kdo nemá ani tušení, zda se cíle splnit dají nebo nedají a pak to odnášejí zaměstnanci, když se zrovna nedaří. A nedá se zrovna říct, že by těžili z toho, když se zrovna daří. Jako OSVČ si však sami vytyčíte cíle, kterých chcete dosáhnout, abyste byli spokojení a měli přesně tolik, kolik potřebujete.

3. Nebude nikdo, koho byste měli poslouchat.

Šéf stojící za Vašimi zády a kontrolující každý Váš krok? Neustálé a těžko splnitelné příkazy? Porady, na kterých si na Vás nadřízený vylije svou zlost, protože neumí zvládat stres? Nepříjemná záležitost pokud nejste šéfem sám sobě. Jako živnostník se zodpovídáte jen sobě, rozhodujete o svých pracovních cílech i finanční stránce věci.

4. Dvojí výbava šatníku přestane být nutností.

Obleky, košile, kravaty, kostýmky a šaty nejlépe na každý den v měsíci? I když hned po práci ze sebe vše shodíte a oblečete si raději džíny a pohodlné tričko? Zapomeňte na dvojí výbavu šatníku. Jako živnostníkovi Vám postačí pár formálních kousků na obchodní schůzky a v létě si v přehřáté kanceláři nepřivodíte infarkt, když se oblečete podle toho, jak to máte rádi. Nikdo Vám to nevytkne.

5. Méně stresu bez zlomyslného šuškání kolegů.

Sami máte svých starostí až nad hlavu a přece jen musíte v práci třeba jen nechtěně poslouchat drby a životní trable ostatních? Nebo vstupujete do značně hlasité místnosti, která však náhle utichne a Vám se po zádech prožene mráz, protože víte, že je něco špatně? Neničte si duševní zdraví zbytečnými pomluvami svých kolegů. Člověk i tak častokrát neví, kde mu hlava stojí, takže bez zbytečného stresu z šuškání kolegů se Vám bude žít určitě příjemněji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..