Podnikání mladých lidí

Studenti a podnikání? Proč ne

Zahájení podnikání i jeho průběh je složitější než zaměstnání, avšak ne každému vyhovuje být v zaměstnaneckém poměru. Studenti s nápady na případnou výdělečnou činnost se tak můžou pustit do podnikání na základě živnostenského oprávnění mnohem dříve než po ukončení studia, a to i bez počátečních statisícových investicí. V dnešní době stačí mít pouze funkční počítač s připojením k internetu a nějaké pohodlné místečko k práci.

Nutno však podotknout, že podnikání při studiu by nikdy nemělo ohrozit studium samotné. Ať už z důvodu nestíhání, nebo z důvodu, že se podnikání bude dařit a škola se tak pro mnohé stane bezpředmětnou. To je však všechno špatně. Podnikání je riskantní cesta obživy. Jednou jste nahoře, druhý den zase padáte dolů. Proto by se vzdělání nemělo podceňovat.

A co budou studenti potřebovat jako osoby vykonávající vedlejší výdělečnou činnost?

Živnostenský list

Na živnostenském úřadu o živnost nejen že požádáte, ale taky si zvolíte vámi vybranou živnost, ke které bude třeba splnit obecné podmínky. Odborných znalostí se obávat nemusíte, ale výběr živnosti bude lepší dobře zvážit i vzhledem k možnosti uplatňovat výdajové paušály.

Jednotný registrační formulář

Tento formulář Vás zbaví zátěže objíždět veškeré úřady (finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu), které v minulosti bylo nezbytné navštívit. Můžete jej podat na tzv. Centrálních registračních místech zřízených na živnostenských úřadech.

Placení záloh

Zaměstnanci nebo podnikatelé, všichni musí platit zdravotní a sociální pojištění. Pojistné nespadá do výdajů na zajištění a udržení příjmů, avšak u obou pojištění se rozlišují osoby, které vykonávají výdělečnou činnost jako hlavní a vedlejší. A v tom mají studenti výhodu, že nejsou povinni platit zálohy. Mohou je eventuálně platit v nižších částkách, každopádně je na ně nahlíženo jako na osoby vykonávající vedlejší činnost. Ovšem pouze do doby, než se stanou podnikateli úspěšnými a budou vydělávat. Pak jsou v následujícím období povinni zaplatit požadovanou výši záloh.

Daňové přiznání a zvýhodnění rodičů

Stejně jako pojištění i placení daní se nevyhnou ani podnikatelé ani zaměstnanci. Student k daňovému přiznání může doložit potvrzení od školy. A co se týká rodičů a jejich daňových zvýhodnění na dítě, tak ti si ho uplatnit stále mohou, i když je jejich dítě (student) výdělečně činné. Zákony nepohlížejí na výdělky studenta, jehož rodiče na něj uplatňují daňové zvýhodnění.

Důvěra k nezaplacení

Pokud se pustíte do podnikání, poraďte se se zkušenými podnikateli figurujícími v oboru, v němž chcete podnikat. A co je ještě důležitější, obklopte se spolupracovníky, kterým můžete stoprocentně důvěřovat. Pustit se do podnikání s kamarádem může být na první pohled sice příjemné, ale kamarádské vztahy podnikání příliš neprospívají. Tak dejte pozor, abyste nebyli posléze nešťastní.

One Comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..