Založení společnosti

Založení s.r.o. zlevnilo, ČR je však stále o pár kroků vzad

Česká republika přišla s novelou o soudních poplatcích kvůli požadavku Evropské komise, aby nepřišla o možnost čerpání určitých fondů. Založení společností s ručením omezeným tak bude o tisíce levnější. Dosud se za poplatky platilo přes 11 tisíc korun, avšak teď by se tato suma měla pohybovat okolo 2 700 korun. To ovšem není finální výše nákladů. Ověřování podpisů, výpisy z rejstříku či živnostenský poplatek tuto částku podle odhadů navýší až o cca tři tisíce korun. I tak se však jedná o významný vstřícný krok pro budoucí podnikatele.

S čím se však stále musí počítat, je mnohem delší doba na založení společnosti než v jiných evropských státech. Tady Česká republika stále pokulhává. V Británii můžete založit společnost již od jednoho dne, nanejvýš si však počkáte pouhý týden, k němuž se hlásí i Německo. Naši Slovenští sousedé jsou schopni společnost založit do dvou týdnů, kdežto v České republice se počítá zhruba s 19 dny.

Velkou výhodou by pak oproti okolním zemím mohla být možnost založit s.r.o. se základním kapitálem ve výši 1 koruny, která v česku funguje již dva roky a ulehčuje podnikatelům těžké začátky. V jiných zemích je minimální vklad za každého společníka např. na Slovensku 20 250,- nejméně pak 135 000,-. Polsko vyžaduje zhruba 307 000,- a Německo až 675 000,-.

Společnost s ručením omezeným je tedy dobré založit, pokud svou živnost chcete opravdu rozjet a očekáváte od ní vyšší obraty. Výhodou s.r.o. je, že společnost působí seriózně a důvěryhodně. Na společnost se také lépe získávají externí finance než na živnost a právní aspekty, jako je omezené ručení, společníci ručí jen do výše nesplaceného základního kapitálu, čímž se snižuje riziko podnikání. Takovéto podnikání na firmu má však i své nevýhody a těmi jsou: náročná administrativa, která provází její založení i likvidaci; nutnost vést účetnictví, které je administrativně náročné a je potřeba zaměstnat účetní; a dále také nemožnost využít paušál pro daň z příjmu.

One Comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..