Hotovost nebo kreditka?

V jaké zemi v létě nejvýhodněji nakoupit?

Po nešťastných třech letech se díky posílení české koruny Čechům zlevní zahraniční dovolená. Předběžně by se náklady na zahraniční pobyty v poměru k tuzemským měli snížit až o tři procenta. A levnější budou všechny oblíbené země, které Čeští turisté nejvíce navštěvují.

Největší zlevnění připadá na země, které jsou však v poslední době označené jako oblasti s vysokými bezpečnostními riziky. Jedná se o Egypt, Turecko a Tunisko. Ceny by tak mohly jít dolů ještě výrazněji, pokud nebude poptávka a cestovní kanceláře tak dají na zájezdy slevy. V Evropě pak bude levnější Řecko, Itálie, Maďarsko i Slovensko. Nejmenší pokles cen pak bude v Chorvatsku.

 

Za Českou tisícikorunu nakoupíte nejvíce v Bulharsku

Bulharsko je dlouhodobě nejlevnější destinací pro České turisty. Tisícovka má hodnotu skoro 1 400 korun. O dvě stě padesát korun méně má pak hodnotu v Maďarsku. Turecká libra je oslabená a to pro Čechy znamená až o 6% procent levnější nákup.

Věci za srovnatelnou cenu si Češi nakoupí na Slovensku a v Chorvatsku, kde je ztrátový rozdíl vyjde do třiceti korun. Naopak v prosluněné Itálii je nákup za tisícovku vyjde skoro o 400 korun dráž než doma a o rovné čtyři stovky si připlatí v Rakousku a Francii.

 

Platba kartou na dovolených

Z průzkumů vyplývá, že Češi stále více platí v zahraničí kartou a odborníci to doporučují. Jen nejnutnější hotovost a jinak kreditní a debetní karty. S tím by se podle nich mělo na dovolenou jezdit. A Češi si to už také uvědomují, že platit elektronicky je mnohem pohodlnější a bezpečnější.

Platba kartami narůstá a dokazují to i statistiky z let 2014-2015, kdy v loňském roce 2015 se přes kreditky zaplatilo přes 80 miliard korun, což je o 30 miliard korun více než v roce 2014. Převládají přitom platby debetními kartami, kdy jen každá osmá platba je provedena kreditkou.

S kreditní kartou by se měly platit poplatky při pronájmu auta, rezervace hotelu či placení v obchodě. Rozhodně by se s ní neměla vybírat hotovost z bankomatu. K tomu poslouží karta debetní. Je však nutné dát si pozor na režim výběru. Standardní výběr neboli přepočet částky výběru na domácí měnu je v pořádku. Pokud vám však bankomat nabídne službu Dynamic Currency Converssion (DCC) neboli vypočtení částky a vy s ní budete souhlasit, výběr peněz se vám velmi prodraží.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..