Zahradní altán

Dřevěná posezení k domu i na zahradu

Altány i pergoly lze použít i jako hezký doplněk domu i zahrady. Stačí si vybrat podle své chuti a také podle prostoru, který máte k dispozici. Domy s malými zahrádkami může hezky doplnit pergola, jež plynule navazuje na dům a rozšiřuje obytný prostor s terasou. Ve větších zahradách se pak bude krásně vyjímat samostatně stojící altán. Na takovém místě člověk může relaxovat s přáteli, ale také tam nalezne klid a souznění s přírodou.

Pro umístění pergol a altánů vždy hledáme místo, které nám bude nejvíce vyhovovat. Trávíme tam čas s rodinou a přáteli, takže by bylo vhodné, nevystavovat se očím sousedů nebo hluku z ulice a zbytečným poryvům větru. Povolení není potřeba, pokud dřevostavba nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m2 a výšku 5 m. Maximálně byste se mohli dostat do konfliktu se sousedem, kterému by se nelíbilo, že mu stavíte překážku ve výhledu. To už je však čistě jen vaší o komunikaci.

 

Vhodné materiály na dřevěné přístřešky

Nejlepší je používat kvalitní dřevo od prověřených dodavatelů. Co se týče dřevin, nejčastěji se používá smrk, jindy borovice, modřín, buk či dub. Dřevo však musí být hlavně tepelně upravené, aby co nejdéle odolalo hnilobě, plísním a napadení houbami. Díky teplotním úpravám taky neschne a nekroutí se, což by se jinak stalo naprosto běžně.

Na zastřešení altánu je možno použít pevnou střechu s asfaltovým šindelem, barevnou asfaltovou lepenku i pálenou tašku. Pro pergoly se spíše hodí makrolon, ondex nebo sklolaminát. Milovníci přírody dají přednost zelenému zastínění z popínavých rostlin například vonné vistárie nebo přísavníku.

Pokud stavíte altán v otevřeném prostranství, ničím nekrytém před větrem, určitě oceníte i nějaké to boční zastínění. Máte možnost volby mezi stahovacími roletami, bambusovými nebo rákosovými rohožemi, či zelenou truhlíkovou stěnou.

 

Koupit nebo postavit?

Ve velkých hobby marketech si můžete koupit již předpřipravenou pergolu, kterou si na zahradě složíte jako stavebnici. Utratíte za ni méně, ale jste omezeni chudým výběrem. Pokud však nejste omezeni finančně ani prostorem, můžete oslovit profesionála, který vám vyprojektuje kompletní stavbu a zrealizuje ji. Výsledkem pak může být krásný, osobitý altán dělaný přímo pro vás.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..