Příspěvky na dítě

Týdenní volno pro otce po narození dítěte

Podpora rodin s dětmi je v Česku na velmi dobré úrovni a otcové již teď mohou čerpat mateřskou i rodičovský příspěvek. Nově by však měli mít od příštího roku otcové nárok na týdenní otcovskou dovolenou. Stane se tak, pokud vládní návrh úspěšně projde legislativním procesem. Návrh prosazuje stanovy, díky nimž by mohl na týdenní placenou dovolenou nastoupit otec v období prvních šesti týdnů od narození dítěte. Nebo také ode dne převzetí dítěte do péče.

Mzda v průběhu dovolené by činila 70 % denního vyměřovacího základu, tedy stejně jako mateřská, kterou čerpají matky 28 týdnů (1 dítě) nebo 37 týdnů (porod více dětí). Mateřská nastávajících maminek může započít až 8 týdnů před očekávaným porodem. Ovšem v Česku je možnost i otcovské „mateřské“ dovolené. Ta může po dohodě obou rodičů začít nejdříve po šesti týdnech klasické mateřské, jenž rodičkám slouží k zotavení. Aby však jeden nebo druhý mohli mateřskou pobírat, musí ze zákona splnit určité podmínky. V den nástupu na mateřskou musí být v pracovním poměru nebo alespoň v 180 denní ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Dále musí mít v posledních dvou letech minimální 270 denní účast na nemocenském pojištění. Samostatně výděleční lidé musí splnit kvótu 180 dní v jednom roce na dobrovolném nemocenském pojištění a 270 dní nemocenského pojištění během dvou let.

Příspěvek pro matky i otce

Po mateřské se čerpá rodičovský příspěvek, který je uznatelný pro všechny. Kdo tak kvůli dlouhodobé nezaměstnanosti nebo nízkému věku přijde o možnost pobírat výplatu mateřské, tenhle příspěvek na péči o dítě dostane vždy. Jeho souhrnná částka činí 220 000 Kč a lze pobírat maximálně do čtyř let dítěte. Měsíční příspěvek nesmí překročit 70 % předešlé hrubé mzdy a může činit maximálně 11 500 Kč měsíčně. Legislativa navíc umožňuje i vzájemné střídání rodičů na mateřské dovolené. Nemusí tak platit nepsané pravidlo, že kdo z partnerů vydělává méně, bude celou dobu na mateřské. To samozřejmě záleží na dohodě partnerů, ale může se stát, že si čas se svým dítětem budou chtít užít rovnoměrně, nezávisle na financích.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..