Podnikání bez rizika

Snižte svá rizika s franšízou!

Franšíza, franchizu, franchise, pojmy, které slyšíme stále častěji, a pokud chcete začít podnikat, měli byste u nich zpozornit. Co to ta franšíza vůbec je? Jak funguje, jaká je nabídka franchisingu v České republice a kolik to stojí?

Co je franšíza?

Franchising je systém spolupráce mezi poskytovatelem licence (franšízorem) a podnikatelem (franšízantem). V rámci této licence je vám poskytnuto obchodní know-how, ochranné známky, postupy a procesy, které jsou se značkou spjaté.

Jednoduše tak můžete začít sami podnikat, bez velkého rizika, protože navazujete na zboží nebo služby, které již mají zavedené jméno, a jste tak pod ochranou fungujícího podniku. Za tuto jistotu zaplatíte franšízorovi vstupní poplatek za licenci a poté buď roční poplatky či procento z prodeje.

Oblíbeným se stal tento typ podnikání zejména v oblasti gastronomie, určitě všichni známe sítě McDonald nebo Costa coffee. I u nás v Česku je velké množství takto fungujících projektů a množství se stále rozšiřuje. Například v rámci franchisingu Extéria Market získáte nejen licenci, ale také školení v rámci obchodování nebo komunikace na sociálních sítích a další řadu výhod. Více se o výhodách spolupráce s Exterií můžete dozvědět v jejich článcích.

Jak to funguje?

Fungující a na trhu již zavedená firma prodá začínajícímu podnikateli svou licenci a díky této spolupráci rozšiřuje svůj podnik. Spolupráce spočívá především v tom, že vám franšízor předá své znalosti, postupy a koncept svého podnikání. Náklady na otevření a nákup zboží nese sám začínající podnikatel.

Výhodou je, že franšízant nemusí hledat a vymýšlet díru na trhu a také neriskuje své vlastní prostředky, aby na trhu prorazil. Franšízor je sice stále vlastníkem ochranné známky či značky, ale přesto franšízant zůstává nezávislým podnikatelem. Franšízorovi podnikatel platí předem dohodnuté provize, ale zisk z podnikání patří pouze jemu.

Franšízová smlouva

Franšízová smlouva není v českém právním řádu zakotvena, zároveň zákon pro franšízovou smlouvu nemá žádné speciální požadavky. Právě z tohoto důvodu existují určitá rizika, o kterých se můžete dočíst v dalším článku, a nevýhody spojené s franchisingem. Přes to všechno výhody a svoboda v podnikání převažují, tak se zkuste zamyslet, jestli právě franšíza není pro vás to pravé ořechové.

Franchising. Jak celý koncept vlastně funguje?
Nevíte, jak začít s podnikáním? Vsaďte na prověřený systém

One Comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..