Otcovská dovolená: jak to funguje?

Role ženy již poměrně dlouho není jen v domácnosti a u dětí. Karty se začaly již pomalu otáčet také v rámci výše platu a objevují se čím dál více vztahy, ve kterých ženy vydělávají stejně, ne-li více než muži. I z tohoto důvodu, je stále více mužů, kteří po narození potomka přebírají roli ženy a odchází na mateřskou, nebo tedy spíše otcovskou, dovolenou.

Poporodní dvoutýdenní péče otce

Od roku 2018 začala u nás v České republice fungovat peněžitá pomoc v mateřství, dávka tzv. otcovské poporodní péče. Nárok na otcovskou dovolenou mají muži, kteří se samozřejmě dohodnou s m matkou daného dítěte, že jí vystřídají v poporodní péči o dítě. Tento muž musí být zaměstnanec či OSVČ se splněnou dostatečnou účastí na nemocenském pojištění. Dále je nutné, aby daný muž byl minimálně zapsán jako otec dítěte, nebo aby převzal do náhradní rodinné péče dítě mladší 7 let. Tato péče otce může trvat 14 dní, kdy si otec tuto dovolenou musí vybrat najednou, nelze totiž rozdělit.

Otec na mateřské

Kromě péče o dítě bezprostředně po porodu se otec může o dítě starat i po dobu tradiční mateřské dovolené. Podle Zákona o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. může dávku nemocenského pojištění čerpat taková osoba, která bude pečovat o dítě.

Otec má stejný nárok na mateřskou, nebo tedy otcovskou, dovolenou jako matka. V den nástupu na „dovolenou“ musí mít nemocenské pojištění, a to po dobu minimálně 270 dní ve dvou předchozích letech před nástupem. V případě OSVČ si sám musí dobrovolně platit nemocenské pojištění (nejméně 180 dní pro získání peněžité pomoci).

Ochranná lhůta při výpovědi ze zaměstnání

Když žena na mateřské dovolené ztratí práci, může ji zachránit tzv. ochranná lhůta. Ta trvá až 180 dní od zániků nemocenského pojištění. Tato lhůta je ovšem závislá na délce využívání nemocenského pojištění před jeho zánikem. Naopak u mužů trvá ochranná doba pouhých 7 dní!

Kdy může muž na otcovskou dovolenou nastoupit a jak dlouho trvá

Muž smí na otcovskou dovolenou nastoupit teprve až po 7. týdnu po porodu daného dítěte a musí s ním strávit nepřerušeně minimálně 7 dní. Na peněžitou pomoc má nárok 22 nebo 31 týdnů (záleží, zda se narodilo samotné dítě či dvoj a vícerčata). Oficiálně se tedy otec s matkou na mateřské dovolené „střídá“, jelikož se s matkou vymění po šestinedělí a nastupuje, v podstatě, za ní.

Máte rádi upřímnost a neberete si kritiku osobně? Možná by vám sedla radikální otevřenost!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..