Zdravotní pojištění

Rozdílné výpočty zdravotního pojištění ze stejného platu

Zdravotní pojištění je věc, na kterou nelze uplatňovat žádnou daňovou slevu. Výše zdravotního pojištění se vypočítává podle stejných daňových odpočtů a sazeb a přitom může být u každého jiná v závislosti na konkrétní situaci. Podíváme se tedy na to, jak se u různých typů výdělků se stejnou měsíční mzdou 9 tisíc korun liší.

Dohoda o provedení práce u státních pojištěnců

Státními pojištěnci jsou lidé, za které platí pojištění stát. Jsou to téměř všichni lidé bez hlavního příjmu – studující, lidé evidovaní na úřadě práce nebo třeba důchodci. Neřadí se mezi ně jen ti, kteří jsou nezaměstnaní a práci s pomocí úřadu práce nehledají a taky osoby samostatně výdělečně činné. Pokud si státní pojištěnec přivydělá 10 tisíc a méně, zdravotní pojištění neplatí, ale svůj pojistný vztah u zdravotní pojišťovny má vyřešený. Pro náš příklad měsíční mzdy 9 tisíc korun tak platí, že výše zdravotního pojištění je 0 korun.

Dohoda o provedení práce u OBZP

Těmito lidmi a tedy osobami bez zdanitelných příjmů se myslí ti, které jsme si uvedli již výše. Lidé neregistrovaní v evidenci na úřadě práce při měsíčním výdělku 9 tisíc nic na zdravotním pojištění platit nemusí, ale jelikož nemají vyřešený pojistný vztah ze strany státu, musí si měsíčně platit zdravotní pojištění sami. Ze mzdy tak neztratí ani korunu, ale měsíčně stejně přijdou o částku 13,5 % (zhruba okolo 1 300,-), která je vypočtena z platné minimální mzdy. Navíc si sami musí hlídat termín platby a ten je vždy do 8. dne následujícího měsíce.

Práce na hlavní pracovní poměr

Při hlavním pracovním poměru nesmí výše mzdy spadnout pod životní minimum, které pro rok 2015 činí 9 200 korun měsíčně. Za každého zaměstnance musí tedy pojišťovna obdržet minimálně 13,5 % z aktuální minimální mzdy. V roce 2015 tak tato částka činí 1 242 korun. Při zkráceném úvazku se procento minimální výše snižuje na 9 %.

Pokud si však zaměstnanec k hlavní práci přivydělává ve formě dohody o pracovní činnosti, je povinen odvést 4,5 % z dosažené odměny, jestliže je vyšší než 2 500 korun. Minimum zdravotního pojištění je již odvedeno z hlavního pracovního poměru.

Osoby samostatně výdělečně činné

Zdravotní pojištění živnostníků je vypočítáváno z vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu. Vždy však musí být zdravotní pojištění zaplaceno alespoň z minimálního vyměřovacího základu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..