Stát tratí půl miliardy

Nelegální loterie připravují stát o půl miliardy ročně

Nejvyšší kontrolní úřad vypočítal roční ztrátu státu kvůli nelegálnímu sázení na webu. Ztráta činí 600 milionů korun, protože řada společností provozuje nelegální sázení, z něhož vykazují nulové odvody. Finanční úřady nemají podklady pro to, aby mohly ověřit správnost údajů v odvodových přiznáních, která podávají provozovatelé hracích automatů. Proto Ministerstvo financí ani úřady toto nelegální podnikání ani jednou nepostihly. Od obcí dostávají neúplné informace, a tak neví, kolik herních automatů je v dané době v provozu. Aby se situaci vyřešila, připravuje se novela zákona.

 

Chyby v systému, ale i v dozoru

Systém správy odvodů chybuje a kontroloři nacházejí nesrovnalosti ve výši 68 milionů korun ze 74 kontrolovaných vzorků. Nejvyšší kontrolní úřad také zpochybnil oblast státního dozoru nad loteriemi. Ten je podle něj naprosto neúčinný a neefektivní, protože umožňuje zrušit povolení na provoz hracího automatu tehdy, pokud provozovatel porušuje pravidla. Ministerstvo však tento krok nikdy neuskutečnilo. Existují případy porušení pravidel, které proběhlo několikrát a u třech provozovatelů napočítali dokonce i více než sto porušení pravidel. Žádný zákaz dalšího provozu však nepřišel.

Ministerstvo financí předloží návrh na novelu zákona vládě. Nový zákon by měl zavést monitorovací systém, který by shromažďoval data a průběžně činnost loterií kontroloval. Taky by měl umožnit provoz hazardních her právnickým osobám se sídlem v jiném členském státě EU, čímž by se měl zvýšit zisk státu minimálně ve výši jedné miliardy korun.

 

Nejvyšší kontrolní úřad žaloval ministerstvo

Za nehospodárné výdaje ministerstva financí už však přišlo trestní oznámení. To si pořídilo nový informační systém na komplexní podporu státního dozoru. Ten nakonec vyšel na desetinásobek původní ceny 2,7 milionu korun a ministerstvo financí ani nevyužívalo veškeré jeho funkce, za které si zaplatilo. Navíc podle Nejvyššího kontrolního úřadu tento systém nefunguje tak, aby zajistil to, k čemu byl určený a tedy ke správě odvodů a podpoře dozoru.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.