Předčasné ukončení smlouvy

Předčasné ukončení životního pojištění se nevyplácí

Je jen na vás, kolik pojistných smluv uzavřete a kolik jich klidně i předčasně zrušíte. Bude vás to však stát víc, než jste si možná mysleli. A proto je to nevýhodné nikoliv pro pojišťovnu, ale pro její klienty, kteří chtějí od smlouvy odstoupit, ještě dříve než sama skončí. Může za to neznalost principů a postupů takovýchto pojistných událostí.

Nejhůře dopadnou ti, kteří v minulosti uplatňovali daňové odpočty z životního pojištění. To znamená, že si výši daně krátili o částku zaplacenou na životním pojištění. Avšak zrušením smlouvy dojde k porušení podmínek, které umožňují krácení daně z životní pojistky. Proto je po vyplacení odbytného, které dostanete od pojišťovny zpět, nutné zpětně doplatit všechny úlevy na daních, jež člověk z předčasně ukončeného pojištění uplatňoval.

Jediným východiskem tak zůstává převést kapitálovou hodnotu pojištění na smlouvu novou. Je však nutné rozlišovat oba pojmy – kapitálová hodnota a odbytné. Kapitálová hodnota je částka, kterou člověk naspořil a pojišťovna ji zhodnotila. Bývá vyplacena na konci pojištění. Při předčasném ukončení smlouvy však člověk dostane pouze určitou část kapitálové hodnoty vypočtenou pojistně matematickými metodami.

 

Nedoplatkům na dani se vyhnete pouze převodem kapitálu

Není možné vyhnout se doplácení daně tím, že si necháte vyplatit odbytné a to vložíte do nové smlouvy. Při takovém manévru je stále povinností zdanit dřívější nezdanitelné částky jako ostatní příjem. K zákonnému uznání krácení daně je třeba převést celou kapitálovou hodnotu na novou smlouvu. To lze ve většině případů jen tehdy, pokud si přejete zůstat u stejné pojišťovny. Při modernizaci smluv pokračuje stará smlouva plynule dál a nejsou tak porušeny zákonné podmínky. Pojišťovna není povinna převést celý kapitál na účet do jiné pojišťovny. Při celkovém odchodu vám tak vyplatí pouze odbytné.

Nevěřte ani mystifikacím, které tvrdí, že určité finanční úřady vám převod pouhého odbytného uznají a vy tak nebudete muset dodanit ušlý zisk státu. Je to lež. Jakékoliv předčasné ukončení smlouvy bez převodu kapitálu vás bude stát přiznání ostatních příjmů, které jste na uplatnění slevy získali.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..